GRUPA TEATRALNA „Drugie Podejście”
GRUPA TEATRALNA „Drugie Podejście” w Dulczy Wielkiej gm. Radomyśl Wielki powstała w roku 2018 z inicjatywy przedszkolanek Bernadety Niemczura i Agnieszki Sabaj, pracujących w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dulczy Wielkiej, popartej przez dyrektor szkoły Agnieszkę Snuzik.
Zaangażowały rodziców do wspólnej inicjatywy zagrania bajki swoim wychowankom, czyli 3, 4 i 5 latkom. Początki były trudne, rodzice nieśmiało podeszli do tematu, aż do rozdania pierwszych ról i pierwszej próby w budynku szkoły. Wtedy to poczuli, że teatr sprawia im ogromną przyjemność, wczuli się w odgrywane role, sami proponowali różne rozwiązania, kompletowali i szyli stroje aktorskie, panowie zaangażowali się do wykonywania rekwizytów. Do przedsięwzięcia angażowano coraz więcej osób, żony przyprowadzały mężów, by wspólnie zagrać rolę, część rodziców sama wyraziła chęć udziału w przedstawieniu i tak z małego teatrzyku w konsekwencji na scenie stanęło 26 osób. W role sceniczne wcieliły się również nauczycielki ze szkoły: w/w Bernadeta Niemczura i Agnieszka Sabaj, Marzena Żala, pomoce nauczycieli: Marzena Bielat i Agnieszka Kryczka oraz dyrekcja szkoły Agnieszka Snuzik z Dulczy Wielkiej i Joanna Wolak z Dąbrówki Wisłockiej.
Premierę pierwszej bajki pt. „KOPCIUSZEK” zaplanowano 13 kwietnia 2018 r., było to piątkowe popołudnie. Liczba publiczności przerosła wszelkie oczekiwania, sala gimnastyczna w budynku szkoły wypełniona była po brzegi. Cała oprawa, gra aktorska, scenografia nagrodzona została przez zgromadzoną publiczność owacjami na stojąco. Podjęto decyzję, jeśli już jest grupa dobrze prezentująca się, jako aktorzy, postanowiono nadać jakąś nazwę, a ponieważ sołtys wsi Marek Wolak poprosił grupę teatralną o powtórzenie spektaklu zrobić tzw. drugie podejście, zadecydowano, że grupa od tego czasu będzie się nazywać „Drugie Podejście”. Wystąpiła dla jeszcze szerszej publiczności podczas wrześniowej imprezy plenarnej „Pożegnanie lata” na stadionie w Dulczy Wielkiej i trzeci raz sztukę, „KOPCIUSZEK” wystawiono dla radomyskiej publiczności w budynku Zespołu Szkół. Frekwencja była tak liczna, że na widowni brakło miejsc, a owacje były na stojąco.
Te występy zaostrzyły apetyt grona nauczycielskiego i rodziców naszych dzieci. Latem 2019 r. grupa rozpoczęła próby do kolejnej bajki, „KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU”. Maszyna ruszyła, znów szyto stroje, przygotowywano dekoracje, projektowano fryzury, komponowano oprawę muzyczną i po dwóch miesiącach przygotowań we wrześniu 2019 r. grupa wystąpiła na scenie w szkole z drugą już bajką. Podobnie jak przy Kopciuszku wystąpiła również na stadionie w Dulczy Wielkiej z okazji uroczystości 100-lecia OSP oraz w Radomyślu Wielkim.
Dla porządku i historii należy wymienić nazwiska osób uczestniczących w ostatniej bajce: aktorzy – Aleksandra i Sławomir Ryba, Diana Dudek, Sławomir Sabaj, Agata Barłóg, Agnieszka Skrzyniarz, Martyna i Damian Skrzyniarz, Agnieszka Galary, Dariusz Niemczura, Marzena Żala, Tomasz Stryi, Mirosław Ryba, Renata Siembab, Bernadeta Niemczura, Agnieszka Sabaj, Joanna Wolak i Agata Kokoszka.
Oprawa muzyczna – Izabela Dudek, kostiumy – Agata Kokoszka, scenografia – Agnieszka Kryczka i Izabela Dudek, reżyseria – Agnieszka Sabaj i Bernadeta Niemczura, koordynator całości – Agnieszka Snuzik.
Na okres wielkanocny w kwietniu 2020 r. grupa zaplanowała premierę trzeciej sztuki „PASJI WIELKANOCNEJ”, która nie doszła do skutku z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Jest to zupełnie inne wyzwanie sztuki aktorskiej dla naszych nauczycieli i rodziców, zmiana nastroju, powaga granych ról jeszcze bardziej zaangażowała ich w to, co robią. Pozyskali kilku nowych aktorów, a nawet wykonawców pieśni na żywo. Gotowa jest też scenografia. Mamy nadzieję, że po zniesieniu obostrzeń dotyczących zgromadzeń będą mogli po raz kolejny wystąpić przed swoją publicznością.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia wymaga pracy nie tylko aktorów, ale także koordynatorów, którzy przygotują scenariusz, zabezpieczą środki na wypożyczenie części kostiumów, przygotują scenę, wydrukują plakaty, wymalują scenografie, itp.
Zadanie poważne, ale nad całością czuwa operatywny dyrektor szkoły Agnieszka Snuzik wraz z pomysłodawczyniami Agnieszką Sabaj i Bernadetą Niemczurą. Wierzymy, że dadzą sobie radę.