GOLD Mosze
GOLD Mosze pochodzenia żydowskiego, urodzony w 1909 r. w Radomyślu Wielkim. Był synem kupca pszenicy Aharona Golda, z rozgałęzionej rodziny Goldów. Mosze uczył się w polskiej Szkole Podstawowej w miasteczku. Szczególnie wyróżniał się dobrą znajomością języka hebrajskiego. Jako mały chłopiec w wieku 12-13 lat uczęszczał na kurs hebrajskiego z chłopcami 16-18 lat. Mosze był zachęcany do pisania autobiografii. Już, jako bardzo młody chłopiec był stałym czytelnikiem „Haynta”, a w latach 1925 – 1926 w „Provincial Mirror” wydrukował pierwsze humorystyczne opisy z życie miasteczka.
Przez pewien czas uczył się u rabina z Radomyśla Haima Engla, później studiował w Jisziw Radomyskiej w Krakowie. Wrócił do miasteczka i entuzjastycznie studiował w Beit Hamidrash, od czasu do czasu publikując niektóre ze swoich dzieł literackich.
Był jednym z organizatorów i aktywnym członkiem ruchu prawosławnego „Młoda Agudat Izrael” w Galicji, działacz „Paolej Agudat Izrael”. Jako korespondent zaczął pisać w warszawskim dzienniku prawosławnym „Das Yiddische Tagblatt” z serią szkiców przedstawiających żydowskie doświadczenia w czasie nazistowskiego reżimu w Niemczech. Brał także udział w „Poalei Agudat Israel „, zorganizowanym „Die Yiddishe Arbaiter Shtimme”, w którym pisał o motywach społecznych. Pisał także po hebrajsku. Jego szkic „The Psalm Sayer” został przetłumaczony z dziennika „Darkeynu”.
Pod koniec lat 30-tych ożenił się z Miriam Wolff, córką Pinchasa Wolffa i otworzył sklep z częściami do rowerów. We wrześniu 1939 roku uciekł przed Niemcami do Lwowa, jednak po pewnym czasie powrócił do rodzinnego miasteczka i zginął podczas zagłady miejscowych Żydów w dniu 19 lipca 1942 roku w Radomyślu Wielkim.