GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Radomyślu Wielkim
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Radomyślu Wielkim. Pierwsza informacja o założeniu biblioteki w Radomyślu pochodzi z roku 1892, gdy Krakowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej założyło pierwsze biblioteki w Radomyślu i Dulczy Małej. W okresie międzywojennym istniały biblioteki prowadzone poprzez organizacje np. TG „Sokół”, która posiadała zbiór liczący ok. 500 książek, funkcjonowała również Żydowska Biblioteka Narodowa, która liczyła w 1924 roku 600 tomów, na czele, której stał Naftali Weis. W Zgórsku otworzono bibliotekę parafialną w Domu Katolickim, założoną przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie, dzięki życzliwości dyr. Zakładu dr Ludwika Biernackiego.
W pierwszych latach powojennych w roku 1946 Rząd wydał Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami. Na mocy tego dekretu zakładano biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne i naukowe. W Radomyślu uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr 29/48 postanowiono utworzyć bibliotekę gminną przeznaczając na ten cel 22 000 zł. Dwa lata później 24 stycznia 1950 roku utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną.
Pierwsze książki Biblioteka otrzymała z Warszawy w ilości 730 woluminów, książki przyjął Stanisław Szkotnicki, pracował krótko, tylko pół roku, później zbiór przekazał Celinie Kopeckiej, po 5 latach przejęła bibliotekę Teresie Idzik. W roku 1955 zbiór liczył 3800 książek, korzystało z niego 150 czytelników wypożyczając książki lub korzystając z księgozbioru podręcznego i czytelni z czasopismami. Teresa Idzik założyła punkty biblioteczne w wioskach Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Pień, Partynia, Ruda, Schabowiec, Dąbrówka Wisłocka i nawet w Piątkowcu. Punkty biblioteczne pracowały społecznie. W latach 60-tych punkty biblioteczne zostają zamienione na filie biblioteczne o stałym księgo- zbiorze w miejscowościach: Zdziarzec, Żarówka, Dulcza Wielka i Ruda. Bibliotekarka wyjeżdżała na rowerze w każdy piątek tygodnia do jednego z punktów przywożąc walizkę pełną nowych książek. W każdy tygodniu jechała do innej wsi.
W roku 1959 Miejska biblioteka zaczęła prowadzić pracę oświatową organizując spotkania i prelekcje, w roku 1962 przy bibliotece założono Koło Przyjaciół Biblioteki, które społecznie prowadziła nauczycielka Celina Szczurek. Członkowie koła i aktywni czytelnicy brali udział w różnych formach żywego słowa, montażach literackich, konkursach czytelniczych, prelekcjach i dyskusjach. Były organizowane spotkania z pisarzami, aktorami i dziennikarzami. W kolejnych latach 70 i 80 tych przy współpracy z bibliotekami szkolnymi w celu kształtowania postaw czytelniczych u dzieci i młodzieży, w roku 1973 został utworzony przy bibliotece oddział dla dzieci, który prowadziła Pani Jolanta Golba.
Biblioteka w Radomyślu była uznawana za wzorcową, do której organizowano wycieczki bibliotekarzy z powiatu mieleckiego w 1971 r., powiatu jędrzejewskiego w 1972 i delegacje z Związku Radzieckiego, Ukrainy, Litwy itp. Problemem biblioteki był zawsze lokal, do roku 1975 przenoszona była 8 razy, aż wreszcie znalazła miejsce na parterze tzw. Zielonej szkoły, później był blok przy ul. Targowej.
Rok 2001 obfitował dużymi zmianami organizacyjnymi dla Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Radomyślu Wielkim. Nastąpiło połączenia Centrum Kultury Sportu i Promocji Gminy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w jedną instytucję kultury pod nazwą Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim (SCKiB). W strukturach SCKiB działa Gminna Biblioteka Publiczna w Radomyślu Wielkim oraz filie biblioteczne: w Dulczy Wielkiej, Rudzie, Zdziarcu i Żarówce. Oprócz swojej działalności statutowej upowszechniania czytelnictwa, jedną z ciekawszych form promocji były organizowane spotkania autorskie. Gościli w bibliotece między innymi pisarze: Julian Kawalec, Włodzimierz Kłaczyński, Henryk Worcell, Władysław Strumski, Mirosław Osowski, Arkadiusz Niemirski, Kawaler Orderu Uśmiechu Andrzej Grabowski i wielu innych. Dla najmłodszych czytelników organizowane były spektakle teatralne, lekcje biblioteczne, prelekcje, konkursy plastyczne i bożonarodzeniowe.
W 2005 r. biblioteka w ramach programu „Ikonka” realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji pozyskało sprzęt komputerowy do wyposażenia czytelni internetowej. W roku 2007 biblioteki rozpoczęły komputeryzację, po zainstalowaniu systemu SOWA jego uruchomienie zostało poprzedzone szkoleniami wszystkich bibliotekarzy. Katalog biblioteki i filii bibliotecznych jest wspólny, użytkownicy mogą sprawdzić zawartość zbiorów bibliotecznych korzystając z katalogu on-line naszej Biblioteki.
W roku 2008 następuje oddanie nowo wybudowanego budynku „Sokoła” gdzie swoją siedzibę otrzymuje Gminna Biblioteka Publiczna w Radomyślu Wielkim. Lokal jest w pełni zmodernizowany i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Gminna Biblioteka Publiczne w Radomyślu Wielkim od kilku lat bierze udział w programach promujących czytelnictwo. Pozyskane środki finansowe Biblioteka przeznaczyła na zakup literatury pięknej dla dorosłych, literatury młodzieżowej oraz dla dzieci, a także literatury popularnonaukowej. Korzystała z różnych programów np. Program Operacyjny „ Promocja czytelnictwa” Rozwój bibliotek oraz jakości i dostępności zbiorów, Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Literatura i czytelnictwo”, Program Biblioteki Narodowej „ Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” i Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
W bibliotece znajduje się wydzielone pomieszczenie na czytelnie. Czas spędzony w czytelni można wykorzystać na naukę, a także na czytanie prasy. Biblioteka posiadała 2 tytuły tygodników dla kobiet. Książki znajdujące się w księgozbiorze podręcznym udostępniane są użytkownikom tylko na miejscu. W czytelni znajduje się również komputer, z którego mogą korzystać czytelnicy w celach edukacyjnych.
Obecnie księgozbiór biblioteki w Radomyślu Wielkim na koniec 2020 r. liczył 24 820 woluminów, a filii bibliotecznych łącznie 34 153 woluminów. Biblioteka w tym roku wypożyczyła 27 703, a filie biblioteczne wypożyczyły 21 312 woluminów.
Organizacyjnie biblioteka jest bardzo ładnie urządzona, jest łatwy dostęp do zbiorów, a zbiory biblioteczne są systematycznie uzupełniane w nowości książkowe.