FIRLEJA (ulica) w Radomyślu Wielkim
FIRLEJA (ulica) w Radomyślu Wielkim, jest to jedna z dwóch głównych ulic w mieście licząca 885 m. pokryta asfaltem z chodnikami po obu stronach w obrębie zabudowy. Jej przebieg pokrywa się z drogą wojewódzką 984 i biegnie od Rynku na północ w kierunku Mielca. Pierwotnie nosiła nazwę ul. Zgórskiej i tak figurowała w dokumentach kupna-sprzedaży z roku 1894. Przed wojną nazywała się ul. Mielecką, po wojnie w czasach stalinowskich nosiła imię wielkiego wodza Józefa Stalina, po odwilży w kraju w związku z obchodami 400-lecia założenia miasta przez Mikołaja Firleja została nazwana jego imieniem. Przy tej ulicy działa wiele firm i zakładów: RETROCAR DANIEL DYGDOŃ, Firma Handlowo-Usługowa J.G.-TRANS. Jacek Giża, Firma Handlowa Węgrzyn Józef, RADGUM s.c. Ryszard Lasek Włodzimierz Midura i KILIAN auto-usługi, części, handel i komis.
Uchwałą Rady Miejskiej nr XII/199/2001 z dnia 22 marca 2001 zatwierdzono nazwy wszystkich ulic będących na terenie miasta.
Patron miasta i jego założyciel Mikołaj Firlej, herbu Lewart, należał do znamienitych rodów XVI wiecznej Rzeczypospolitej. Był najstarszym synem Jana, marszałka wielkiego koronnego i Zofii Bonerówny, kasztelanki sądeckiej. Otrzymał wszechstronne wykształcenie, był posłem na Sejm z województwa lubelskiego, później i krakowskiego, brał udział w różnych poselstwach, reprezentował i współpracował z wieloma „wielkimi” współczesnej Europy. Po jego ślubie z Elżbietą Ligęzą z Przecławia, powiększył swój majątek o ziemie mielecką i na gruntach wsi Ruda i Dulcza Mała założył miasto Radomyśl na prawie brandenburskim otrzymując Akt lokacyjny z datą 31 stycznia 1581 roku, podpisany przez króla Stefana Batorego. Zmarł w 1601 roku, w historii zapisał się, jako człowiek renesansu, mecenas kultury i sztuki, szanowany za uczciwość i mądrość.