FIRLEJ Mikołaj
FIRLEJ Mikołaj herbu Lewart, jego data urodzenia jest nieznana, najstarszy syn Jana, marszałka wielkiego koronnego i Zofii Bonerówny, kasztelanki sądeckiej. Był przedstawicielem wielkiego rodu szlacheckiego, pełniąc szereg wysokich stanowisk.
Wychowany w kalwinizmie ze strony ojca, przeszedł później na katolicyzm pod wpływem matki. Był posłem na Sejmy z województwa lubelskiego w roku 1570 i krakowskiego w 1572 roku. W czasie bezkrólewia stanął po stronie ojca i podpisał konfederację warszawską, którą bronił przed Henrykiem Walezym w Paryżu, później popierał cesarza Maksymiliana II Habsburga, udając się do Wiednia, ofiarując mu koronę Polski. Po nieudanych planach związał się z nowym królem Polski, Stefanem Batorym, popierając jego politykę. W uznaniu zasług otrzymał kasztelanię biecką w roku 1576, dwa lata później Batory wysyła go do Gdańska, celem ustanowienia opłaty portowej, zresztą bezskutecznie.
W roku 1577 zawarł związek małżeński z Elżbietą Ligęnzianką z Przecławia, zwiększając swój majątek o dobra ziemi mieleckiej. Z tego związku urodziło się liczne potomstwo: Anna, Jan, Mikołaj, Katarzyna, Zofia i Krystyna. Jego drugą żoną była Agnieszka Tęczyńska.
Król Stefan Batowy hojnie wynagradza służbę Mikołaja, wyrażając zgodą na lokowanie na prawie magdeburskim w 1581 roku miasta Radomyśl, na gruntach pomiędzy wsiami Ruda i Dulcza Mała w powiecie pilzneńskim, woj. sandomierskim.
Był jednym z najbliższych współpracowników kanclerza wielkiego koronnego, Jana Zamojskiego. Po elekcji w 1587 roku zwołał zjazd szlachty małopolskiej do Wiślicy i ułatwił Zygmuntowi III Wazie zajęcie Krakowa.
Pełnił szereg ważnych funkcji państwowych m.in. kasztelana bieckiego i referendarza koronnego świeckiego w latach 1576-1589, wojewody krakowskiego w latach 1589-1601, starostą kazimierskim 1569-1601, łęczyckim, pilzneńskim, nowokorczyńskim 1585-1600, wolbromskim i lubelskim.
Zmarł w roku 1601 i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Bejscach. W historii zapisał się, jako człowiek renesansu, mecenas kultury i sztuki, szanowany za uczciwość i mądrość.
Radomyśl Wielki jest mu wdzięczny za ustanowienie naszego miasta aktem lokacyjnym z dnia 31 stycznia 1581 roku podpisanym w Warszawie przez króla Stefana Batorego. Dla uczczenia swojego założyciela miasto nadało jednej z głównych ulic imię Mikołaja Firleja, uchwałą Rady Miejskiej z dnia 22 marca 2001 roku.