DULCZA MAŁA gm. Radomyśl Wielki
DULCZA MAŁA wioska w gminie Radomyśl Wielki, powiecie mieleckim, województwie podkarpackim, wcześniej administracyjnie w pilzneńskim, krakowskim a w latach 1975 – 1998 tarnowskim. Zajmuje obszar 2 004,68 ha z przysiółkami Budy, Góra, Pole, Zabagnie, Załuże, Zastawie, Zastawie – Budy i liczy ok. 900 mieszkańców.
Jej rodowód łączy się z Dulczą Wielką, w księgach ziemskich pilźnieńskich z roku 1399 figuruje, jako jedna duża wieś Dolszcza, Dolca, jej podział na Dulczę Wielką i Małą nastąpił w XV w. Analogicznie jak Dulczą Wielką jej właścicielami byli Mikołaj i Klemens Sulimowie, później zakupił ją Stanisław Ligęza i dołączył do dóbr przecławskich. Kolejnymi właścicielami byli potomkowie Ligęzów, Firlejów, W roku 1667 Mikołaj Firlej przekazuje, miasto Radomyśl z wsiami Rudą, Dulczą Wielką i Małą i innymi Marcjanowi Mierzejewskiemu, które z czasem przejdą na syna Franciszka. Wśród kolejnych właścicieli Dulczy Małej byli Wodziccy, w latach 30-tych XIX w hr. Ignacy Stadnicki oraz Józef i Olimpia Bobrowscy. Po trzydziestu latach niezbyt dobrego gospodarowania przez Olimpię, ostatecznie majątek został rozsprzedany w roku 1879. Wykupili go w większości żydzi, a w roku 1930 największymi właścicielami w Dulczy Małej byli Ludwik Zagłoba Smoleński 550 ha, który część majątku wykupił od Piotra Kostórkiewicza i Piotr Jarosz Piotr 75 ha. W roku 1892 podobnie jak w Radomyślu działała tu czytelnia założona przez Krakowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej, staraniem hr. Reja z powiatowego komitetu Towarzystwa w Mielcu. W okresie międzywojennym organizowane były kursy dokształcające społeczeństwo np. Kroju i szycia itp.
Podczas II wojny światowej Dulcza Mała ze względu na swoje położenie obok lasów i na uboczu była miejscem ukrywania się żydów i osób, które były poszukiwane przez Niemców lub miały być wywiezione na przymusowe roboty do Niemiec. Miejscowość ta weszła też w skład zorganizowanego ruchu oporu, jakim była przynależność do Placówki ZWZ – AK Radomyśl Wielki. Na terenie wsi istniał punkt kontaktowy Komendy Obwodu AK Mielec o kryptonimie -19.
Od końca XVI wieku miejscowość przynależała do parafii w Radomyślu. W lipcu 1985 mieszkańcy za staraniem ks. Kazimierza Zająca proboszcza z Radomyśla Wielkiego przystąpili do budowy swojego kościoła, a 3 maja 1989 r. erygowano tu samodzielną parafię p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulczy Małej.
W końcu XIX wieku istniała tu szkoła jednoklasowa, do wybuchu II wojny światowej ze względu na liczbę uczniów utworzono już szkołą czteroklasową. Po zakończeniu wojny powołano w Dulczy szkołę 7-klasową. W latach 50-tych wybudowano budynek szkolny murowany. Dalsze reformy oświaty z 1961 r. wprowadziły już 8-klasową szkołę podstawową. W 1974 r. na skutek kolejnej reformy, szkołę w Dulczy Małej przekształcono w filię szkoły podstawowej w Radomyślu Wielkim. Niż demograficzny lat 90-tych spowodował utworzenie 6-klasowych szkół podstawowych, w 2003 roku podjęto decyzję o przekształceniu placówki w Niepubliczną Szkołę Podstawową z klasami integracyjnymi i specjalnymi, prowadzoną przez Stowarzyszenie „Nasza Gmina”. Później zostało powołane również Niepubliczne Gimnazjum Specjalne w Dulczy Małej funkcjonujące w budynku szkoły.
We wsi prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, posiadająca Dom Strażaka i chór strażacki „Fayer Ton”. Ponadto istnieje także drużyna piłkarska „Apollo” Dulcza Mała.
Prężnie działa stowarzyszenie „Praktyczna Pani”, propagująca robótki ręczne, dekoracje, wieńce dożynkowe i kulinaria. Dulcza to prężnie rozwijająca się miejscowość z nowoczesnym budownictwem i dobrą infrastrukturą drogową.
Wsią zarządza sołtys, od lat stanowisko to z powodzeniem sprawuje Teresa Kij. Jest też Rada Sołecka, wieś ma również swojego przedstawiciela, radnego w Radzie Miejskiej w Radomyślu Wielkim. Dotychczas radnymi byli: Jan Mazur, Franciszek Turczyn (1990-1994), Józef Stopa (1994-1998), Józef Stopa (2002-2006), Zuzanna Setera (2006-2018), Mateusz Gawryś (2018- ).
Funkcję sołtysa Pełnili: Józef Stopa (1990-1991), Eugeniusz Zawada (1991-1998), Bronisław Tabaka (1999-2007), Teresa Kij (2007- ).