DUDEK Marian
DUDEK Marian urodzony 13 września 1930 r. w Partyni, syn Władysława i Katarzyny z domu Mądziel. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej dalszą naukę kontynuował w Liceum Pedagogicznym w Mielcu. Po maturze w 1949 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Ostrowach Baranowskich, a rok później został mianowany kierownikiem szkoły. W latach 1954-1972 kierował szkołą z kilkuletnią przerwą na pracę w Kolbuszowej i Szkole Podstawowej w Przyłęku. W Kolbuszowej pełnił okresowo funkcję podinspektora, a następnie zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W 1962 r. ukończył Studium Nauczycielskie w Rzeszowie o kierunku biologia, a w 1967 r. studia wyższe na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i otrzymał tytuł magistra nauk pedagogicznych.
Przez kilka kadencji sprawował funkcję radnego PRN w Kolbuszowej, a przez dwie kadencje przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury PRN. Od 1972 r. zamieszkał w Mielcu i w latach 1972-1975 był dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego na Smoczce. Przeprowadził modernizację obiektów, przy dużym wsparciu finansowym Zarządu Głównego ZNP, który w zamian za to organizował tam wczasy rodzinne w czasie wakacji dla nauczycieli z całego kraju. W 1975 r. został powołany na stanowisko zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Powiatowego w Mielcu, a po likwidacji powiatów dnia 30 czerwca 1975 r., na stanowisko zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Mielcu. W 1981 r. ukończył Studium Podyplomowe z zakresu „Organizacja i zarządzanie oświatą”, w Centrum Kształcenia Nauczycieli w Kaliszu. Po odejściu urzędującego inspektora na emeryturę, zostaje awansowany na Inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Mielcu. W 1990 r. przechodzi na emeryturę. W czasie pracy zawodowej w Mielcu, pełnił szereg funkcji społecznych, był m.in. przewodniczącym Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Resocjalizacji, przewodniczącym Zarządu Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, przewodniczącym Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, przewodniczącym Zarządu Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego, sekretarzem Zarządu Rejonowego i członkiem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, członkiem Zarządu Miejskiego i Zarządu Okręgowego ZNP.
Był jednym z inspiratorów i założycieli wspólnie z żoną Marią, mieleckiego chóru nauczycielskiego „Akord” w 1969 r. Publikował artykuły na tematy dydaktyczne i wychowawcze w czasopismach ogólnopolskich „Wychowanie” i „Nowa szkoła”, jak i w prasie lokalnej, biuletynie Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej.
Był zapalonym myśliwym, członkiem Koła Łowieckiego „Borek” w Kolbuszowej, którego był członkiem 62 lata, a przez 15 lat pełnił funkcję Łowczego Koła.
Wyróżniony szeregiem odznaczeń m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem im. dr H. Jordana, Złotą odznaką ZNP, Złotą Odznaką SZS, Złotą Odznaką LZS, Złotą Odznaką LPŻ, Złotą Odznaką LOK, Złotą Odznaką LOP, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, brązowym, srebrnym i złotym Medalem „Zasługi Łowieckiej” i wpisem do „Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca” w 1989 r.
Zmarł 16 października 2017 roku, pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu.