DUDEK Ludwik
DUDEK Ludwik ps. „Grab”, urodzony 25 kwietnia 1912 r. w Podborzu gm. Radomyśl Wielki, syn Andrzeja i Zofii z domu Dudek. W 1936 roku wcielony do służby wojskowej, gdzie po przeszkoleniu na kursie przysposobienia wojskowego otrzymał przydział do 40 pułku piechoty we Lwowie. Następnie został wyznaczony na szkolenie do Centralnej Szkoły Podoficerskiej w Osowcu do batalionu sanitarnego. Po ukończeniu szkolenia został przydzielony do Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), a w 1938 r. przeniesiony do Kompanii Przygranicznej, jako podoficer sanitarny w stopniu kaprala. Przed wybuchem wojny w kwietniu 1939 r. wysłany, jako oficer sanitarny skierowany na granicę z Niemcami w okolice Wielunia. Na trzy tygodnie przed wybuchem wojny jego szwadron przesunięty zostaje w okolice miejscowości Wójcin, zmobilizowany do Armii „Łódź”, brał udział w walkach pod Bolesławcem, Wójcinem w Piaskach nad Wartą bój nocny z Niemcami po rozbiciu wycofanie w kierunku Warszawy, Grochów, ostatni bój w Suchowoli dnia 25.09.1939 roku, gdzie zostaje ranny. 27 Września zakopuje broń i powraca do domu.
Od stycznia 1940 do sierpnia 1944 roku brał udział, jako żołnierz Armii Krajowej na naszym terenie. W ruchu oporu występuje, jako dowódca drużyny w stopniu kaprala otrzymując pseudonim „Grab”. W Komendzie radomyskiej placówki AK pełnił funkcję podoficera gospodarczego. Brał udział w zrzucie broni na Podborzu, jego drużyna odnalazła pojemniki z bronią i dostarczyła do punktu zbornego na Podborzu. Po wojnie rozpoczął pracę w Gminnej Spółdzielni w Radomyślu Wielkim, pełniąc stanowiska Głównego księgowego i inwentaryzatora, pracował do 30 kwietnia 1977, po czym przeszedł na emeryturę.
Dużo pracował społecznie, od roku 1983 należał do Miejsko-Gminnego koła ZBoWiD w Radomyślu, gdzie od 1985 pełnił funkcję przewodniczącego Koła PRON.
Był człowiekiem bardzo uczynnym, pogodnym i chętnie pomagał innym.
Za swoją pracę społeczną otrzymał szereg podziękowań i dyplomów, w roku 2002 awansowany na stopień podporucznika, za udział w walkach w 1939 r. otrzymał medal „Za udział w wojnie obronnej”.
Zmarł 22 lipca 2002 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zgórsku.