CMENTARZ WOJENNY w Dąbiu
CMENTARZ WOJENNY nr 12/489 w Dąbiu założony w roku 1915 na zachód od wsi, obok wzgórza nr 214 w miejscu ciężkich walk, jakie toczyły się w tym miejscu pomiędzy nacierającymi wojskami niemieckimi a pułkami rosyjskimi ochraniającymi przeprawę przez Wisłokę. Pierwsze plany budowy cmentarza wojennego przez Austriaków były już 1917, lecz przystąpiono do nich dopiero w 1927 i podobnie jak w Radomyślu nie zostały zrealizowane.
Dane, co do ilości pochowanych tutaj żołnierzy są sprzeczne, z roku 1918 podają 166 w tym 65 Niemców i 76 Rosjan, z 1920 podają 157 poległych, a wg mieszkańców pochowano 130 Niemców i 140 Rosjan w 3-ch mogiłach zbiorowych i 10-u indywidualnych. Niemcy służyli w 19 Rezerwowym Batalionie Strzelców i 19 Kompanii Karabinów Maszynowych, wśród nich były nazwiska polskie, bo jak wiadomo Polacy walczyli po obu stronach.
W latach 80-tych teren częściowo uporządkowano i ogrodzono, ostateczny wygląd cmentarza nadano w roku 2008, gdzie wszystkie groby odnowiono, otoczono cementowym krawężnikiem z warstwą trawy (mchu) na wierzchu. Na każdym grobie postawiono metalowy krzyż, a w części frontowej postawiono obelisk w kształcie dużego cementowego krzyża z tabliczką informacyjną o treści” TU SPOCZYWAJĄ / ŻOŁNIERZE / RÓŻNYCH NARODOWOŚCI / POLEGLI W LATACH / I WOJNY ŚWIATOWEJ / CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !. Cały teren cmentarza ogrodzono drewnianymi żerdziami przymocowanymi do metalowych słupków z cementowymi słupami w rogach.
Całkowita powierzchnia cmentarza wynosi ok. 200 m kw., na której znajdują się aktualnie trzy mogiły zbiorowe i siedem indywidualnych. Cmentarz został odnowiony przez firmę Handlowo-Usługową „PAW-BUD” z Rudy, dzięki inicjatywie i współfinansowaniu Urzędu Gminy i wsparciu finansowym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W 2019 roku cmentarz został poddany ponownej renowacji, odnowiono części ogrodzenia, pomalowano części betonowe i krzyże, oczyszczono teren i zamontowano dwie tablice informacyjne ułatwiające dojście do cmentarza. Koszty pokryto częściowo z Urzędu Gminy i dotacji Wojewody Podkarpackiego
Cmentarzem opiekuje się Szkoła Podstawowa w Dąbiu.