CHMIEL Marek
CHMIEL Marek urodziny 25 lipca 1962 roku w Radomyślu Wielkim, syn Władysława i Krystyny z d. Cygan. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej kierunek geodezja w Krakowie, którą ukończył w 1988 roku. Pracę rozpoczął w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Ropnych w Dębicy.
W latach 1990 do 1998 przez dwie kadencje był burmistrzem Radomyśla Wielkiego, od 1998 do 2006 radnym do Rady Powiatu. Był aktywnym burmistrzem, mobilizował społeczeństwo do aktywności, powstawały Społeczne Komitety Gazyfikacji, Telefonizacji, Wodociągowania, za jego kadencji zorganizowano po raz pierwszy I Małopolski Konkurs Wieńca Dożynkowego, (później przekształcony w Podkarpacki) impreza bardzo znana, na której prezentowano wieńce w ilości ponad 100 sztuk z województw południowo-wschodniej Polski. Dbał o rozwój oświaty w gminie, przyczynił się do rozbudowy szkół w Dąbiu i Dulczy Małej. W Partyni wybudowano nową murowaną szkołę, gdzie dotychczas dzieci uczyły się na zmiany w małym drewnianym budynku.
Jako radny powiatowy zaangażował się w modernizację i budowę nowych dróg na terenie gminy, uczestniczył w sesjach Rady Miejskiej i innych spotkaniach i naradach organizowanych przez władze samorządowe gminy Radomyśl Wielki, organizacje pozarządowe i Radę Osiedla Radomyśla Wielkiego, przez co utrzymywał ścisłą więź z mieszkańcami miasta i gminy.
W grudniu 1998 roku założył prywatny Zakład Usług Geodezyjnych „GEOKART”, początkowo prowadził sam, lecz z biegiem czasu rozwinął, utworzył oddziały w Dębicy i Radomyślu, wykonywał wszelkie prace na terenie powiatów mieleckiego, dębickiego, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego i tarnowskiego.
Firma podczas swojej działalności zgromadziła odpowiedni sprzęt i może się poszczycić najnowocześniejszym technologiami GPS szwajcarskiej firmy Leica i najnowszymi urządzeniami pomiarowymi. Fachowość i dokładność wykonywanych prac zdobyła zaufanie licznych klientów i może poszczycić się wieloma osiągnięciami.
Za swoją efektywną i wydajną pracę został nagrodzony statuetkę „Uskrzydlony” (1996) z rąk Wojewody Tarnowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w województwie tarnowskim. Podczas uroczystości z okazji 900-lecia Zgórska (2011) został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a Rada Miejska w Radomyślu Wielki przyznała mu Honorowe Wyróżnienie, Medal Za Zasługi Dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki (2021).
Zmarł nagle w dniu 26 kwietnia 2024 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Radomyślu Wielkim.