BROŻYNA Jan
BROŻYNA Jan, urodzony 15 maja 1933 roku w Skopaniu, syn Jana i Karoliny z domu Dziadzio. Po pewnym czasie rodzina przeniosła się do miejscowości Podborze gm. Radomyśl, gdzie mały Janek uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Tutaj zwrócił uwagę na jego zdolności malarskie nauczyciel Jan Jemioło, zajęcia z nauczycielem uczniowie nazywali Akademią Jemiołowską. Ks. Bronisław Pałys ze Zgórska polecił go do pomocy przy konserwacji kościoła grupie konserwatorów pracujących przy renowacji zabytkowego kościoła w Zgórsku.
Później było Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu zwaną później Małą Akademią Sztuk Pięknych, ponieważ jej absolwenci bez egzaminów dostawali się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Niestety, nie było mu dane ukończenie Liceum, dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej, nie pomogły odwołania różnych szczebli do ministra włącznie, marszałek Konstanty Rokossowski był nieugięty, trzeba było iść do wojska. Później po czynnej służbie pracował, jako plastyk – dekorator w PSS w Mielcu w latach 1956 r. do 1960 r. i w tym roku został powołany do zawodowej służby wojskowej, dalej rozwijając pasje malarską. Urządzał „Sale Tradycji”, Sale Historii w Klubach wojskowych, pracował, jako kierownik Klubu Oficerskiego w Łańcucie.
Interesował się sportem, uprawiał lekkoatletykę a szczególnie biegi długie. Bił rekordy, zdobywał mistrzostwo województwa rzeszowskiego i tytuł mistrza Polski w roku 1958 na dystansie 3500 m w biegu przełajowym. Będąc w Rzeszowie ukończył szkołę średnią, Liceum Ogólnokształcące, nie uzyskując zgody na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W roku 1979 odszedł z wojska, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Mielcu, odtąd w szerszym zakresie zajął się malarstwem. W 1994 r. 12 szt. jego obrazów wystawiane były m.in. na Światowym Festiwalu Sztuki w Madrycie oraz w tamtejszym Domu Sztuki i Kościele Polskim. Kopie tych obrazów były także wystawiane w Mielcu w lipcu 1996 roku w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Osiedlowym Domu Kultury. Działał prężnie w Klubie Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej. W latach 1999-2000 namalował, jako pierwszy obraz przedstawiający wyobrażenie zamku Mieleckich w Mielcu (zburzonego w XVII w.) i wystawił go w czasie Światowego Zjazdu Mielczan w 2000 roku, Namalował szereg obrazów o różnej tematyce m.in. wojskowej i przyrodniczej, wykonał ponad 150 portretów w ołówku, akwareli i w oleju.
Wyróżniony m.in. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz LOK”, Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40 lat TMZM (2006) i Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Szczególne Zasługi w Upowszechnianiu Kultury (2006).
Zmarł 29 sierpnia 2018 roku i pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ul. Królowej Jadwigi w Mielcu.