BŁ. BOJANOWSKIEGO Edmunda (ulica) w Radomyślu Wielkim
BŁ. BOJANOWSKIEGO Edmunda (ulica) w Radomyślu Wielkim na osiedlu zw. potocznie Osiedlu Księży, znajduje się w północnej części miasta po lewej stronie ul. Firleja w kier. Rynku. Biegnie od ul. Firleja do ul. Curyłły i mierzy 325 m. Nazwa nadana decyzją Rady Miejskiej z 12 sierpnia 2002 r. Ulica powstała na gruntach Sióstr Służebniczek Starowiejskich, których założycielem był bł. Edmund Bojanowski i stąd uznany został za patrona ulicy. Przy tej ulicy znajdują się firmy: Babiec Władysław Firma W.B. Transport Międzynarodowy i Krajowy oraz F.H.U. Garden Klaudia Klimczak.
Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 roku w miejscowości Grabonóg k/Gostynia w średniozamożnej bardzo religijnej rodzinie ziemiańskiej. W 1832 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, a w latach 1836-38 kontynuował studia w Berlinie. Niestety poważna choroba nie pozwoliła ukończyć studia, zajął się pracą społeczną. Zainteresował się problemem poprawy warunków życia warstw najuboższych. Najważniejszym dziełem E. Bojanowskiego było założenie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Początek datuje się od założenia ochronki dla dzieci wiejskich w Podrzeczu k/Gostynia dnia 3 maja 1850 roku. Na tym gruncie wyrosło Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Odtąd E. Bojanowski całe serce, zdolności i mienie poświęcił temu dziełu. Zakładał coraz nowe ochronki, a sierpniu 1856 utworzył nowicjat dla kandydatek do formującego się zgromadzenia. W 1858 r. abp Leon Przyłuski przyjął zgromadzenie pod opiekę kościoła, a papież Pius IX w 1859 udzielił błogosławieństwa dla założyciela i nowej wspólnoty zakonnej. E. Bojanowski zmarł 7 sierpnia 1871 roku w wieku 57 lat w opinii świętości. Beatyfikacja E. Bojanowskiego miała miejsce 13 czerwca 1999 w Warszawie podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Zgromadzenie Służebniczek Starowiejskich dynamicznie rozwijało się na naszym terenie tj. diecezjach lwowskiej, przemyskiej, krakowskiej i tarnowskiej.