BARTKOWICZ Zdzisław
BARTKOWICZ Zdzisław urodzony 28 maja 1947 r. w Dąbrówce Wisłockiej, gmina Radomyśl Wielki, syn Piotra i Walerii z domu Cnota. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Mielcu, maturę zdał w 1967 r., studia pedagogiczne na Wydziale Humanistycznym UMSC w Lublinie ukończył w 1972 r. z tytułem magistra. Po studiach zatrudniony został na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jako asystent. W 1978 r. uzyskał doktorat a w 1996 r., habilitację z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej (jako jeden z niewielu w kraju). Od 1978 r. był adiunktem, a od 1999 r. jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMSC w Lublinie.
W latach 1999-2001 pełnił funkcję prodziekana, a od 2001 r. jest dziekanem tegoż Wydziału. Przedmiotem jego zainteresowań i badań naukowych jest pedagogika resocjalizacyjna. Specjalizuje się w zakresie wykorzystywania psychoterapii w edukacji, głównie resocjalizacji, psychoterapii resocjalizacyjnej w walce z agresją oraz profilaktyki i terapii agresji.
Interesuje się także problemami wykolejenia i resocjalizacji upośledzonych umysłowo. Dorobkiem twórczym są 4 książki: „Niezwykła sztuka uczenia się” (wspólnie z Ewą Hoffman) z płytą muzyczną własnej kompozycji (wydania w Polsce, Anglii, Szwecji i Hiszpanii), „Efektywność resocjalizowania nieletnich w zakładach poprawczych i wychowawczych”, „Pomoc terapeutyczna nieletnim agresorom i ofiarom agresji w zakładach resocjalizacyjnych” i „Podręcznik do testu Barwnych Piramid”, a także ponad 40 artykułów i dwie płyty CD z programami relaksacyjnymi (muzyka i teksty własne): „Czarkoperapia” – program dla nauczycieli i „Relaksacja”. Jest promotorem kilku prac doktorskich. Uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ponadto w latach 1989-1991 przebywał w USA, a w latach 1991-1995 prowadził prywatny gabinet psychoterapii. Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe. We wrześniu 2015 roku otrzymał z rąk Prezydenta nominację na profesora nauk społecznych.