BANK SPÓŁDZIELCZY w Radomyślu Wielkim
BANK SPÓŁDZIELCZY w Radomyślu Wielkim. Początki pierwszych kas oszczędzania i bankowości w Radomyślu Wielkim, możemy zlokalizować w końcu XIX w., kiedy to, powstało „Stowarzyszenie Oszczędności i Pożyczek z nieograniczoną poręką zaprotokołowane”. Początki Stowarzyszenia – patrz oddzielny opis. Po pierwszej wojnie światowej Spółki Oszczędności i Pożyczek przekształcają się w tzw. Kasy Stefczyka. Na naszym terenie pierwsza Kasa Stefczyka powstała w Zdziarcu dnia 1 listopada 1902 roku na wzór kas Raiffeisena. Na zebraniu organizacyjnym był obecny założyciel kas w Galicji dr Franciszek Kazimierz Stefczyk, który wyjaśnił jej zasady działania. Zapisało się 67 osób, wybrano 7 osobowy Zarząd i kasjera. Na czele Zarządu stanął proboszcz zdziarzecki ks. Jakub Krogulski. Oficjalne otwarcie kasy nastąpiło w styczniu 1903 roku.
Po pierwszej wojnie światowej Spółki Oszczędności i Pożyczek przekształcają się w tzw. Kasy Stefczyka. Na naszym terenie pierwsza Kasa Stefczyka powstała w Zdziarcu dnia 1 listopada 1902 roku na wzór kas Raiffeisena. Na zebraniu organizacyjnym był obecny założyciel kas w Galicji dr Franciszek Kazimierz Stefczyk, który wyjaśnił jej zasady działania. Zapisało się 67 osób, wybrano 7 osobowy Zarząd i kasjera. Na czele Zarządu stanął proboszcz zdziarzecki ks. Jakub Krogulski. Oficjalne otwarcie kasy nastąpiło w styczniu 1903 roku.
Od roku 1906 działało w Radomyślu Towarzystwo Pożyczkowe „Samopomoc”, stowarzyszenie zarejestrowane z ograniczoną poręką. Prowadziło Kasę Zaliczkową w Radomyślu Wielkim przy ul. Tarnowskiej. Zachował się wyciąg ze statutu Kasy Zaliczkowej z roku 1909 tj. już z przymiotnikiem „Wielkim”. Na czele Kasy stała „Dyrekcya”.
W Radomyślu kasa zostaje zarejestrowana 20 sierpnia 1925 roku przez Sąd Okręgowy w Tarnowie. Kasa Stefczyka była spółdzielnią z nieograniczoną odpowiedzialnością, jej działalność była różnorodna. Swoim zakresem obejmowała przyjmowanie oszczędności na oprocentowanie, udzielanie członkom pożyczek na potrzeby rolne, przemysłowe i handlowe, załatwianie czynności wchodzących w zakres obrotów pieniężnych, propagowanie spółdzielczości rolnej oraz popieranie działalności innych spółdzielni. Jej klientami byli głównie bogaci kupcy zajmujący się handlem nierogacizną.
Obok tej spółki powstała Gminna Kasa Oszczędnościowo-Pożyczkowa, której założycielem i dyrektorem był burmistrz miasta Wacław Gardulski. W początkowym okresie pomieszczenia kasy znajdowały się w Rynku w budynku późniejszego towarzystwa „Sokół”, któremu kasa odsprzedano budynek. W tym czasie istniały jeszcze inne podmioty zajmujące się finansami zarejestrowane przez Sąd jak: Bank Kredytowy (działał do 1935), Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, Powszechny Zakład Kredytowy i Towarzystwo Bankowe – Bankberein.
W okresie okupacji hitlerowskiej w dniu 3 marca 1944 roku następuje zmiana statutu Kasy Stefczyka w Radomyślu Wielkim. Nastąpiła też zmiana Zarządu, który zastąpiła trzyosobowa Dyrekcja w osobach: Stanisław Dąbrowski, Aleksander Dyjak i Wojciech Rusinowski. Kiedy rozpoczęły się działania wojenne na naszym terenie, Kasa Stefczyka zawiesiła swoją działalność na okres około 6 miesięcy, to jest na czas zatrzymania się tutaj frontu.
Po wojnie w wyniku realizacji dekretu o reformie bankowej i zarządzenia Ministra Skarbu z dnia 4 stycznia 1950 roku Bank Spółdzielczy imieniem Stefczyka w Radomyślu Wielkim przekształcono w Gminną Kasę Spółdzielczą z odpowiedzialnością udziałami. Zarząd stanowili: Stanisław Dąbrowski (przewodniczący), Tadeusz Jarosz i Józef Wolak (członkowie). Funkcję kontrolną Gminnej Kasy sprawował w latach od 1950 do 1955 Bank Rolny w Mielcu oraz Wojewódzki Bank Rolny w Rzeszowie. W roku 1956 został opracowany wzorcowy statut dla kas spółdzielczych. Zgodnie ze statutem wprowadzono nową nazwę „Kasa Spółdzielcza w Radomyślu Wielkim”, zmieniona w 1957 na skutek zmiany dekretu o reformie bankowej na „Spółdzielnia Oszczędnościowo Pożyczkowa” (SOP) w Radomyślu Wielkim, która dotrwała do 1965 roku. Udzielała jedynie kredytów krótkoterminowych.
W 1975 roku dokonano zmian podziału administracyjnego kraju a w tym nastąpiły zmiany w bankowości, powołano Bank Gospodarki Żywnościowej, jako bank państwowo – spółdzielczy w ramach, którego rozwijają swoją działalność Banki Spółdzielcze. Tak też, został nazwany Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim, który wykonywał usługi w zakresie obrotu pieniężnego i kredytowego na rzecz ludności w tym przede wszystkim na rzecz rolników indywidualnych i innych producentów rolnych. Bank mieścił się w różnych miejscach, początkowo na ul. Świerczewskiego (obecnie Piłsudskiego) pod nr 8, później na Firleja i kolejnym miejscem był budynek Urzędu Miasta i Gminy na I piętrze od roku 1973.
We wrześniu 1998 r. rozpoczęto budowę własnego budynku administracyjnego przy ul. Krótkiej. Zakończenie budowy i uroczyste otwarcie nastąpiło 30 czerwca 2000 r. Na przestrzeni jego działalności kierownictwo kasy pełnili: Tadeusz Jarosz, Stanisław Dąbrowski, Antoni Mydlarz i Danuta Juras, później Hieronim Łowicki, długoletni dyrektor banku w latach 1980 do 2001. Po nim funkcję dyrektora i prezesa Zarządu objął Janusz Buczek, który stoi na czele trójosobowego Zarządu. W skład, którego wchodzą: Główna Księgowa Irena Bytnar oraz Członek Zarządu Dariusz Tarachanowicz.
Bank pod prezesurą Janusza Buczka odniósł szereg sukcesów, uzyskał wiele dyplomów, podziękowań, nagród i wyróżnień m.in. statuetkę Orła Agrobiznesu (2013) przyznaną przez Agencję Promocyjno-Wydawniczą EMS pod honorowym patronatem Wicemarszałka Sejmu. Bank wspiera działalność wielu organizacji sportowych (sekcja szermiercza) i społecznych, szkół i innych akcji charytatywnych na terenie miasta i gminy. Jest wzorcową i przykładną jednostką działającą na naszym terenie. Posiada swoją filię w Wadowicach Górnych powstałą w roku 2015.
Bank posiada osobowość prawną, jest wpisany do Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000043232 w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.