ARMATA Władysław
ARMATA Władysław, urodzony 7 grudnia 1899 roku w Stobiernej pow. rzeszowski, syn Józefa i Wiktorii z domu Bulsza. Od roku 1910 uczęszczał do c.k. Państwowego Gimnazjum Cesarza Franciszka Józefa w Dębicy, będąc w VII klasie w roku szkolnym, 1917/18 jako poddany cesarza Franciszka Józefa, został wcielony do armii austriackiej i walczył na froncie włoskim, gdzie dostał się do niewoli. Po zakończeniu działań wojennych przedostaje się do Francji i wstępuje do armii gen. Józefa Hallera zw. „Błękitną Armią”, (ze względu na kolor mundurów). Po powrocie do kraju w roku 1919 zdał maturę w roku 1920 i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zakończone uzyskaniem tytułu doktora z prawa w roku 1928.
Pracował w sądownictwie, początkowo w Krakowie gdzie w latach 1926-1930 był aplikantem, a później asesorem Sądu Apelacyjnego. Następnie został sędzią w Sądzie Grodzkim w Ulanowie pow. Nisko. W latach 1931-32 pracował w Sądzie Grodzkim w Radomyślu Wielkim, jako kierownik sekretariatu, sędzia i naczelnik Sądu. Następnie od roku 1933 został sędzia Sądu Grodzkiego w Nowym Sączu, a od 1936 jego prezesem. Wiosną 1939 roku powołany do rezerwy i awansowany na stopień podporucznika piechoty.
Po wycofaniu się armii polskiej na wschód, wraz z częścią personelu sądowego trafia do Lwowa, gdzie po wkroczeniu wojsk sowieckich do miasta, zostaje jesienią 1939 r. na skutek denuncjacji aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Kozielsku. Następnie trafia do Katynia, gdzie, jako jeden z pierwszych pod nr 58 na liście wywozowej z dnia 2 kwietnia 1940 roku zostaje rozstrzelany. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.
Był żonaty z Cecylią z domu Flonder, mieli dwójkę dzieci, córkę Lidię i syna Wojciecha.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 października 2007 roku, został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika. Tabliczki memoratywne z jego nazwiskiem znajdują się w Katedrze Polowej WP i w Muzeum Katyńskim w Cytadeli w Warszawie, w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu, w gmachu nowosądeckiego sądu, a od 2014 r. w Dębicy na skwerze Mikołajkowów przy ul. Rzeszowskiej, gdzie posadzono jemu „Dąb Pamięci”.
W Radomyślu Wielkim 12 kwietnia 2018 roku w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia” społeczeństwo miasta posadziło dęby trzem kolejnym katyńczykom, m.in. „Dąb Pamięci” poświęcony Władysławowi Armacie z małą tabliczką informacyjną na obelisku.