TABLICA poświęcona Tadeuszowi Łomnickiemu
TABLICA poświęcona Tadeuszowi Łomnickiemu w Radomyślu Wielkim, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Radomyskiej z jego prezesem Janem Ziobroniem, postanowiło uczcić pamięć wybitnego aktora, Tadeusza Łomnickiego, który swoje dzieciństwo spędził w Radomyślu, gdzie jego ojciec Marian pełnił funkcję naczelnika poczty. Rodzina Łomnickich na początku lat 30-tych przybywa do Radomyśla i zamieszkuje w dworku Kosztórkiewiczów, przy ul. Piłsudskiego 7, gdzie mieściła się poczta. Tutaj mały Tadeusz uczęszcza do przedszkola i szkoły, tutaj gra w szkolnych przedstawieniach i uczy się jazdy na koniu. Towarzystwo postanowiło upamiętnić to miejsce i odsłonić pamiątkową tablicę poświęconą Łomnickiemu. Tablica została wykonana, jako odlew z brązu, inicjatorem powstania tablicy jest prezes towarzystwa, projektantem doc. Zbigniew Białkiewicz, wykonawcy: artysta rzeźbiarz Edward Osiecki i odlewnik Marian Boruta z Krakowa.
Na tablicy umieszczono popiersie artysty w stroju „Pana Wołodyjowskiego”, maskę teatralną, herb miasta oraz napis: „W TYM DOMU SPĘDZIŁ DZIECIŃSTWO TADEUSZ ŁOMNICKI /1927-1992/ WYBITNY AKTOR POLSKI, REŻYSER, NAUCZYCIEL, PISARZ. / W RADOMYŚLU WIELKIM PRZYSZŁY „PAN WOŁODYJOWSKI” CHODZIŁ DO SZKOŁY, UCZYŁ SIĘ JEŹDZIĆ KONNO i DEBIUTOWAŁ W SALI T.G. „SOKÓŁ” W SZTUCE „KSIĘŻNA ŁOWICKA”. T.P.Z.R. RADOMYŚL W. 1995”.
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 27 sierpnia 1995 z udziałem władz miejskich oraz rodziny Tadeusza w osobach: Jacka syna Łomnickiego, siostry Anny Łomnickiej-Piotrowskiej zamieszkałej w Australii oraz bratanka Marcina Łomnickiego. Tablica powstała z środków własnych towarzystwa, licznych sponsorów oraz dotacji Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie.