KAPUSTKA Krystyna
KAPUSTKA Krystyna (z domu Żmuda), urodzona 9 stycznia 1959 r. w Nagoszynie, gm. Żyraków, córka Bronisława i Heleny. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Wiktora w Dębicy, następnie Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, kierunek – biologia. Studia Podyplomowe ukończyła w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, kierunek – przyroda i kolejne studia podyplomowe w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania w Mielcu o kierunku Zarządzanie Oświatą i Przedsiębiorczość. Pierwszą pracę podjęła, jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Rudzie gm. Radomyśl, gdzie pracowała w latach 1978 – 1989. Od września tego roku zostaje przeniesiona do Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu, gdzie od 1 września 1990 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły, a od września 1999 roku objętą funkcję dyrektora, którą sprawowała do przejścia na emeryturę w roku 2009. W tym czasie dała się poznać jako szanowany przez wszystkich pedagog oraz dobry organizator i administrator. Była współorganizatorem przeprowadzki szkoły z ul. Ogrodowej do nowego budynku na Klonowej, a po reformie oświaty w roku 1999 ponownie na ul. Ogrodową. Za jej staraniem przeprowadzono generalny remont szkoły, wymieniono stolarkę okienną, centralne ogrzewanie, zmieniono pokrycie dachu na budynku ze stropodachu na dach dwuspadowy, położono płytki na korytarzach, w klasach PCV, dokonano wymiany oświetlenia i pomalowano pomieszczenia. Przyczyniła się do znacznej rozbudowy tej szkoły; w roku 2007 powiększono szkołę o jadalnię, kuchnię i zaplecze sali gimnastycznej, salę komputerową oraz siłownię, w której był umieszczony 12 –stanowiskowy atlas do ćwiczeń. Budynek został ocieplony i wymieniona została elewacja. W 2008 r. oddano do użytku nową salę gimnastyczną.
W wypełnieniu swoich obowiązków przyświecała jej rada wybitnego filozofa Seneki ,, Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie”. Mając na względzie tę zasadę współorganizowała pomoc charytatywną dla dzieci pokrzywdzonych przez los, dla dzieci z domów dziecka z Dębicy, Skopania, pomoc dla dzieci pokrzywdzonych przez powódź z Zalesia Zarzyckiego (1997, 2001), organizowała półkolonie dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, niosła pomoc osieroconym dzieciom, organizowała czas wolny uczniom w czasie ferii i wakacji. Przyczyniła się do upowszechnienia kultury fizycznej i sportu, organizując różne zawody na terenie gminy Radomyśl Wielki.
Współpracowała ze Związkiem Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych organizując spotkania dzieci i młodzieży z kombatantami II wojny światowej. Długoletnia praca w szkole na stanowisku nauczyciela i dyrektora pozwoliła jej rozwinąć swoje umiejętności opiekuńczo – wychowawcze, nauczyła ją sumienności i odpowiedzialności, co zawsze się potwierdzało w rozmowach z byłymi uczniami i rodzicami.
Pełniąc funkcję dyrektora szkoły postawiła sobie za cel poprawę bazy szkoły, jej wyposażenie, stworzenie odpowiednich warunków do nauki, rozwoju uzdolnień i zainteresowań uczniów. Poprzez swoje zaangażowanie i ścisłą współpracę z władzami lokalnymi Gminy Radomyśl Wielki doprowadziła do znacznej rozbudowy szkoły oraz budowy nowej sali gimnastycznej. W dobie reform oświatowych zabiegała o wyposażenie szkoły w sprzęt komputerowy i utworzenie sali komputerowej.
Systematycznie troszczyła się o estetyczny wygląd szkoły i jej otoczenia angażując do pracy społecznej rodziców i uczniów. Nieustannie dążyła do osiągnięcia wysokiego poziomu pracy szkoły w zakresie wszystkich realizowanych zadań .Troszczyła się również o kadrę pedagogiczną zachęcając i wspierając ich w podnoszeniu kwalifikacji pedagogicznych . Jednocześnie sama uczestniczyła w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych poprzez różnorakie kursy kwalifikacyjne i studia podyplomowe
W uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej, współpracy ze strukturami samorządowymi oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji, została nagrodzona wieloma dyplomami i podziękowaniami, a także kilkakrotnie Nagrodą Burmistrza miasta. Za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej otrzymała Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie (2009), a w uznaniu zasług dla Kombatantów została odznaczona odznaką „Za Zasługi” dla Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych (2012).