KAPUSTKA Karol
KAPUSTKA Karol, ps. „Płaski”, urodzony 3 marca 1914 roku w Rudzie, gmina Radomyśl Wielki, syn Wojciecha i Julii z domu Baran.
W wieku poborowym zostaje powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w dniu 19 marca 1936 roku, służbę odbywał w 40 p.p. C.K.M. W czasie służby uczęszczał do szkoły podoficerskiej, a po jej ukończeniu 30 kwietnia 1937 roku zostaje mianowany kapralem i otrzymuje przydział do 1 kompanii strzeleckiej. W październiku 1937 roli zostaje mianowany kapralem nadterminowym z przydziałem do 1 kompanii C.K.M. W dniu 20 marca 1938 roku zostaje zwolniony z wojska i przeniesiony do rezerwy. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, 3 września 1939 roku zostaje zmobilizowany i skierowany do jednostki we Lwowie, tam bierze udział w jego obronie, po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, zbiegł z transportu i 2 grudnia 1939 roku wrócił do rodzinnej wioski Ruda. Tutaj przystąpił do Ruchu Oporu ZWZ później AK przyjmując pseudonim „Płaski”. Do końca okupacji bierze udział w wielu akcjach partyzanckich na terenie gminy np. rozbiciu mleczarni w Rudzie, zdobyciu broni, rozbrojeniu Niemców, obstawie przy zrzucie alianckim broni i wyposażenia na Podborze itp. Był dowódcą drużyny oddziału partyzanckiego, po wojnie włączył się w szkolenie wojskowe młodzieży do roku 1947, pełnił również funkcję gminnego Komendanta Przysposobienia Wojskowego.
Za pracę wojskową z młodzieżą nie był mile widziany przez władze komunistyczne. Na krótko opuścił rodzinną wioskę, po czym wrócił i brał czynny udział w organizacji życia społeczno-politycznego. Pracował w Gminnej Spółdzielni w Radomyślu Wielkim, w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Rudzie pełnił funkcję sekretarza, a później przewodniczącego do chwili jej rozwiązania, był komendantem OSP w Rudzie. Wiele zrobił dla własnego środowiska wiejskiego, zaangażował się przy budowie dróg, elektryczności, szkoły, remizy strażackiej. Uczestniczył w organizowaniu teatru wiejskiego i życiu kulturalnym wioski. Był gorącym patriotą i szanowanym człowiekiem, jednostką nie tuzinkową w środowisku wioski. Odznaczony Medalem Za udział w wojnie obronnej.
Zmarł 30 marca 1978 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Rudzie.