NOWAK Piotr Marcin
NOWAK Piotr Marcin, urodzony 26 stycznia 1883 r. w Radomyślu Wielkim, syn Ferdynanda i Wiktorii z domu Burgiel. Absolwent Gimnazjum w Tarnowie, maturę zdał w 1902 r. Rozpoczął studia prawniczo-ekonomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które ukończył w 1906 r. Po studiach odbył praktykę adwokacką w kancelarii dr Maurycego Orlińskiego w Radomyślu Wielkim, a następnie roczną praktykę do przygotowawczej służby sędziowskiej przy C.K. Sądzie Krajowym w Krakowie w latach 1908 do 1909.
Pod koniec 1909 r. rozpoczął pracę, jako auskultant w Sądzie w Tarnowie.
Później pracował m.in. w Sądzie Powiatowym w Krośnie, a w latach 20-tych w Sądzie Powiatowym w Dębicy.
W tym czasie ożenił się 14 września 1909 roku z Elżbietą Marią Trybulec, urodzoną 15 lipca 1890 roku w Radomyślu, córką Tomasza i Marianny z domu Kostórkiewicz. Mieli troje dzieci: Stanisława Wiktora, Józefa Mariana i Marię Józefę. Jednak nie długo nacieszyli się sobą, Elżbieta zmarła młodo 25 kwietnia 1922 r. w Radomyślu i tam dwa dni później została pochowana na miejscowym cmentarzu.
Piotr po śmierci Elżbiety ożenił się po raz drugi w latach 1922-1923 r. z Konstancją Karoliną Dobrowolską urodzoną 17 marca 1898 w Wadowicach Górnych koło Mielca, córką Albina i Marii. Panna młoda pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Mieli troje dzieci: Wandę Krystynę, Władysława Zygmunta i Stefanię Emilię.
W 1928 r. przeszedł na emeryturę i prowadził zakupione gospodarstwo rolne w Dębicy. Sprzedał je i w 1932 r. wspólnie z żoną zakupił od hr. Konstancji z Wołowskich Colonnej Oborskiej z Mielca, ziemię o powierzchni około 58 ha, na terenach gminy katastralnej Cyranka koło Mielca i tam zamieszkali. Później dokupił jeszcze 3,5 ha. Łączna powierzchnia gospodarstwa rolnego, które utworzył i prowadził wyniosła 61,36 ha.
W latach 1936-1939 wybudował dom i zabudowania gospodarcze. W związku z budową fabryki samolotów w ramach programu COP-u, przekazał około 2,3 ha pod budowę drogi od miasta do fabryki. W czasie II wojny światowej był sołtysem wsi Cyranka.
Konstancja Karolina po blisko 20 latach małżeństwa zmarła 13 grudnia 1942 r. w Mielcu i tam została pochowana na cmentarzu parafialnym w grobowcu rodzinnym Nowaków.
Piotr po śmierci Konstancji Karoliny ożenił się po raz trzeci w listopadzie 1943 r. w kościele w Chorzelowie k/Mielca z Florentyną Dobrowolską, urodzoną 1897 r. w Chechłach koło Ropczyc.
Aresztowany 19 kwietnia 1945 r. przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Mielcu i przekazany do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Rzeszowie. Postanowiono wobec niego zastosować środek zapobiegawczy – areszt tymczasowy z umieszczeniem w więzieniu w Rzeszowie. Dnia 6 grudnia 1945 przekazano go do więzienia na Zamku w Rzeszowie. Później 6 marca 1946 został przewieziony do więzienia Sądu w Tarnowie, gdy dochodzenie zostało ukończone, po umorzeniu dochodzenia przeciw Piotrowi postanowieniem Prokuratora Specjalnego Sądu Karnego w Krakowie – ekspozytura w Tarnowie został bezzwłocznie dnia 19 kwietnia 1946 zwolniony z więzienia w Tarnowie, gdzie aktualnie przebywał.
Decyzją Wojewody Rzeszowskiego z 7 lipca 1949 r. majątek w Cyrance z naruszeniem prawa został odebrany i przejęty na podstawie dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej i dekretu z 12 sierpnia 1946 r. „ na cele reformy rolnej”.
12 lipca 1949 Nowakowie z dziećmi do trzech dni musieli opuścić powiat mielecki i czasowo zamieszkali w Radwanie koło Szczucina w pow. Dąbrowa Tarnowska. Dzieci po ukończeniu studiów rozjechały się po Polsce nie mogąc pogodzić się z losem.
Później przeniósł się do Częstochowy, gdzie zamieszkał u córek, a następnie mieszkał z synem w Tarnowskich Górach. Nie mogąc pogodzić się z odebraniem majątku, nie potrafił nigdzie znaleźć sobie miejsca i w 1965 powrócił do Mielca, gdzie zamieszkał u syna Józefa, przy ul. Parkowej.
Zmarł 25 października 1966 r., spoczywa na cmentarzu parafialnym przy ul. Sienkiewicza w Mielcu.