FRANKOWICZ Zofia
FRANKOWICZ Zofia, urodzona 25 października 1956 roku w Dulczy Małej, córka Bronisława i Bronisławy z domu Giera. Do Szkoły podstawowej uczęszczała w Dulczy Małej, gdzie był jej rodzinny dom, następnie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Mielcu specjalność fryzjerstwo. Przez pół roku pracowała w Zakładzie fryzjerskim GS w Wadowicach Górnych. Wyszła za mąż za Zdzisława, urodziła pięcioro dzieci, trzy córki i dwóch synów. Powraca do pracy, tym razem w sklepie spożywczym GS w Dulczy Małej przez ok. 1,5 roku. Następnie od roku 1982 pracuje w Radomyślu w Oddziale PCK w Ośrodku Zdrowia, komórce, która zajmowała się niesieniem pomocy ludziom starszym, chorym, wymagających opieki, przez okres 5-u lat. Następnie zakłada prywatny zakład fryzjerski w Radgoszczy, który prowadzi przez okres 10 lat, później przenosi do Radomyśla, gdzie prowadzi zakład przez okres ok. 5 lat. W tym czasie kończy kursy mistrzowskie, uprawniające do nauki zawodu, z jej zakładu wyszło 5 wyszkolonych praktykantów.
Od dzieciństwa interesowała się sztuką szydełkowania i krawiectwa, od najmłodszych lat szyła czapki i buty dla lalek, później dla swoich dzieci. Do tego zainspirowała ją babcia, która była szwaczką, a Zofia jej pomagała zszywając ścinki materiałów.
Będąc na emeryturze szyła kompletne stroje ludowe szczególnie rzeszowskie, ozdabiając je wstążkami, koralikami i innymi cudeńkami. Jej główną pasją jest szydełkowanie, na szydełku potrafi zrobić wszystko od ozdób choinkowych, biżuterii damskiej, serwet i obrusów do ozdobnych dzieł sztuki ludowej prezentowanych na wystawach. Wystawiała swoje prace w Mielcu na kiermaszu świątecznym przy kościele św. Ducha na Osiedlu, w budynku Sokoła w Radomyślu Wielkim oraz w zainteresowanych placówkach zajmujących się kulturą.
Przez 2 lata prowadziła zajęcia z dziećmi podczas wakacji oraz organizowała kursy szydełkowania w Chorzelowie i Radomyślu Wielkim.
Cały czas nadal tworzy rękodzieło artystyczne inspirowane kulturą ludową na najwyższym poziomie.
Wykonała cztery kompletne stroje ludowe (rzeszowskie) przeznaczone dla stowarzyszenia „Praktyczna Pani”, wykorzystywane podczas uroczystości regionalnych i przy prezentacji wieńców dożynkowych na dożynkach gminnych i konkursach wińców na szczeblu powiatowym i podkarpackim.
Pracuje dużo społecznie i bierze czynny w życiu wioski. W czerwcu 2011 roku założyła w Dulczy Małej stowarzyszenie „Praktyczna Pani”, gdzie od początku pełni funkcję prezesa.
Stowarzyszenie bierze czynny udział w pracach kulturalnych wioski np. Dożynki gminne, spotkania, prelekcje a w szczególności wykonuje wieńce dożynkowe nagradzane na dożynkach gminnych i Podkarpackim konkursie wieńca. Dla grupy wieńcowej sama uszyła kolorowe spódnice, dobrze skrojone fartuszki i aksamitne gorsety wyszywane całym mnóstwem kolorowych cekinów.
Za swoją działalność jak i działalność stowarzyszenia otrzymała szereg podziękowań od organizacji i Rady Miejskiej Radomyśla (2011), medal od chóru Fayer-Tonu „Za pomoc o wspieranie działalności” (2012) oraz medal za I miejsce w konkursie „Najsmaczniejsza strawa” od Powiatu Mieleckiego (2014).