DUDEK Tadeusz
DUDEK Tadeusz, urodzony 7 grudnia 1921 roku w Zdziarcu, gm. Radomyśl Wielki, syn Adama i Marii z domu Krężel. Po ukończeniu 7 lat rozpoczął naukę w 4 klasowej szkole powszechnej I stopnia w Zdziarcu, którą ukończył w roku szkolnym 1932/33. Dalej pozostał w domu pomagając rodzicom w gospodarstwie, jednak nie przestał się uczyć, uczył się w domu, bo koniecznie chciał ukończyć 7 klasę. Udało mu się tego dokonać zdając egzamin nadzwyczajny 7 czerwca 1939 roku i otrzymał świadectwo ukończenia publicznej szkoły powszechnej III stopnia.
W roku 1940 rozpoczął naukę w zawodzie kowalskim u Jana Kellera w Dąbiu. Tam zetknął się z ruchem oporu, wstąpił do PPR i GL pod dowództwem Józefa Krzystyniaka zamieszkałego w Dąbiu. Po przejściu frontu w 1944 r. wraz z całą grupą wstąpił w szeregi MO w Rzeszowie. W grudniu 1944 z baonem II Kompanii został skierowany do Krakowa, gdzie pracował w Komendzie Wojewódzkiej MO do 15 stycznia 1945 roku.
W czerwcu został skierowany na 3 miesięczny kurs kierowników jednostek MO, po ukończeniu kursu w stopniu sierżanta podchorążego otrzymał skierowanie do Komendy Wojewódzkiej w Wrocławiu. Tam ukończył kurs podoficerów MO, gdzie pełnił obowiązki dowódcy kompanii do lutego 1946 roku. W lutym zwolnił się z Milicji i powrócił do domu gdzie otworzył warsztat kowalski świadcząc usługi dla ludności do roku 1963. W tym roku zdał egzamin czeladniczy, a następnie mistrzowski w 1969 roku. Jednak praca w małym zakładzie kowalskim nie wystarczała na życie, więc podjął pracę w Oddziale PKS w Mielcu. Za pracę otrzymał kilka dyplomów, dwie odznaki Brygady Pracy Socjalistycznej i został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1972 roku.
Od roku 1976 należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) oddział w Radomyślu Wielkim, czynnie uczestnicząc w jego działalności. Na wniosek Zarządu został odznaczony Medalem za Udział w II Wojnie Światowej.
Zmarł w 1977 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zdziarcu gm. Radomyśl W.