GRABOWICZ Władysław Karol
GRABOWICZ Władysław Karol urodzony 5 lipca 1862 roku w Radomyślu (Wielkim), w rodzinie mieszczańskiej, syn Karola i Sabiny Jadwigi córki Szymona Brzeskiego kupca z Radomyśla, właściciela dóbr w Łączkach oraz Katarzyny z domu Sieklewska. Chrzest odbył się w kościele w Radomyślu w dniu 26 października, chrzestnymi byli hr. Władysław Romer i Antonina Ruczka.
Do szkoły średniej uczęszczał w Tarnowie, maturę zdał w gimnazjum w Nowym Sączu w roku 1880, następnie studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1880 – 1885, w 1887 obronił doktorat i został lekarzem wojskowym przy szpitalu garnizonowym w Krakowie. Dalej podnosił swoje kwalifikacje praktykując w klinikach wiedeńskich. Jako lekarz wojskowy został przydzielony do 10 Pułku Dragonów Galicyjskich stacjonujących w Tarnopolu oraz do 8 Batalionu Piechoty Bośniacko – Hercegowińskiej, następnie do 17 Pułku Piechoty Obrony Krajowej w Rzeszowie, w którym przebywał do roku 1898.
Prowadził Zakład Fizykalno-Dietetyczny w Krynicy znajdujący się w wilii „Karolówka” a następnie w 1904 roku Justyna żona Władysława wykupiła od Zubrzyckich wieś Jaśkowice gm. Skawina, gdzie utworzyli Zakład Wodoleczniczy i wspólnie zaczęli kontynuować działalność uzdrowiskową stosując pewne nowości w metodach leczniczych. Wówczas Jaśkowice gościły znanych artystów, jednak na skutek rozpowszechniania informacji o malarycznej okolicy uzdrowisko stopniowo podupadało, a w 1917 roku zakład wodoleczniczy został zamknięty.
Dr Władysław Grabowicz znany był ze swojej działalności społecznej, z wójtem Kazimierzem Kowalówką założył we wsi Ochotniczą Straż Pożarną, a w roku 1908 wybudowano szkołę z datków mieszkańców i właściciela wioski. Był członkiem wspierającym Towarzystwo Szkoły Ludowej, należał do Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jako lekarz udzielał bezpłatnych porad lekarskich dla miejscowej ludności i organizował letnie kolonie dla ubogiej młodzieży współpracując Arcybiskupem Krakowskim S. Sapiehą.
Żonaty z Justyną Zbyszewską właścicielką Jaśkowic, z którą mieli dwóch synów: Karola i Franciszka. Justyna pochodziła ze znanej rodziny mieszczańskiej, jej wujem był burmistrz Rzeszowa Wiktor Zbyszewski.
Posiadał stopień wojskowy emerytowanego podpułkownika WP, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Krakowie 29 sierpnia 1927, nabożeństwo żałobne odbyło się 1 września w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym ciało zostało złożone w grobowcu.
Po jego śmierci żona wraz z synami prowadziła jakiś czas gospodarstwo, które jednak stopniowo upadało, aż do roku 1947, kiedy jego syn Karol sprzedał majątek, a rodzina przeniosła się do Krakowa.
Warto wspomnieć tutaj o ojcu Władysława, Karolu Grabowiczu, magister chirurgii i położnictwa, rodem z Worwoliniec w obwodzie czortkowskim, którego ślub z Sabiną Jadwigą Brzeską, córką obywatela i kupca z Radomyśla, miał miejsce w katedrze tarnowskiej dnia 27 października 1859 roku. Powstaniec z 1863 roku.
Karol Grabowicz pracował, jako lekarz i akuszer w Radomyślu Wielkim, lekarz i ordynator w Szpitalu Powszechnym Tarnowie oraz jako lekarz sądowy przy C.K. Sądzie Obwodowym w Tarnowie.
Pochowany na starym cmentarzu w Tarnowie.