GLIŃSKI Antoni ks.
GLIŃSKI Antoni Władysław urodzony 5 czerwca 1886 roku w Starym Sączu, syn Antoniego i Kunegundy z domu Chmura. Pochodził z licznej rodziny, oprócz rodziców było ich ośmioro rodzeństwa. W wieku dorosłym najstarszy z braci Wojciech był notariuszem w miasteczku Żabno.
Antoni w roku 1907 ukończył Gimnazjum w Nowym Sączu, następnie studia teologiczne w Tarnowie i tutaj przyjął święcenia kapłańskie w roku 1911.
Pierwszą posadę, jako wikariusz objął w Zdziarcu, gm. Radomyśl Wielki parafii p.w. Nawiedzenia NMP, następnie w Łączkach Kucharskich parafii p.w. Św. Bartłomieja i Padwi. Od 1917 roku administrator w Chronowie, a rok później obejmuje tam probostwo. W latach 1922 – 1929 powraca, jako proboszcz do Łączek Kucharskich, następnie, jako proboszcz do Libuszy w latach 1929 – 1931.
W roku 1931 powraca do Zdziarca, gdzie, jako proboszcz pracuje do roku 1945. Tutaj zastaje go wybuch II wojny światowej, dochodzi również informacja o śmierci brata Wojciecha, który zmarł pod koniec roku 1939. Ks. Antoni cieszy się dużym zaufaniem wśród ludności, w miarę swoich możliwości pomaga parafianom i uciekinierom, którzy masowo przewijają się przez wieś uciekając przed okupantem. Przez okres wojny pomagał również swojej siostrze z rodziną z Tarnowa, która przebywała w Zdziarcu.
Ks. Antoni będąc w Zdziarcu pełnił funkcję notariusza dekanatu radomyskiego, a od 1942 piastował godność dziekana. Po zakończeniu wojny w 1945 zostaje administratorem w parafii Barcice koło Nowego Sącza, a w 1952 obejmuje tam probostwo pozostając do końca życia.
Zmarł 17 lutego 1953 roku w Barcicach, pochowany został na cmentarzu w rodzinnym Starym Sączu.