ZWIĄZEK BOJOWNIKÓW o WOLNOŚĆ i DEMOKRACJĘ (ZBoWiD) w RadomyśluWielkim
ZWIĄZEK BOJOWNIKÓW o WOLNOŚĆ i DEMOKRACJĘ (ZBoWiD) Koło Miejsko-Gminne w Radomyślu Wielkim. Organizacja kombatancka utworzona w Polsce 2 września 1949 r. w wyniku zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie i działających od 1945 organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Później także byłych żołnierzy, organizacji zbrojnych, konspiracyjnych walczących o niepodległość Polski.
W Radomyślu początki koła sięgają roku 1966, kiedy to, członek ruchu oporu i emerytowany funkcjonariusz MO Jan Pinkowicz rozpoczął czynić starania o utworzenie koła. W kontakcie z prezesem koła w Mielcu Janem Magdą pozyskał odpowiednią dokumentację, deklaracje członków, oświadczenia świadków i regulamin koła. Wciągnął do współpracy kolegów m.in. Władysława Rusinowskiego (teren Radomyśla), Jana Składzienia (Dąbie) i Antoniego Mydlarza (pracownika GS). Oni to rozpoczęli nabór członków, już w roku 1967 grupa liczyła 35 członków, odbyło się pierwsze oficjalne zebranie organizacyjne, na którym wybrano Zarząd w osobach: prezes Jan Pinkowicz, wiceprezesi: Wł. Rusinowski, Jan Składzień i Antoni Mydlarz, skarbnikiem Czesław Trybulec i sekretarzem Julian Bardan.
Od tego momentu liczba osób zaczęła szybko wzrastać do 100, a później osiągnęła ponad 300 osób, które uzyskały uprawnienia członków koła. Przyjmowano również wdowy jako podopieczne po żołnierzach i kombatantach, które wykazały zgodność przynależności ze statutem. Członkowie koła otrzymywali dodatek kombatancki, okresowe zapomogi pieniężne dla osób w trudnych sytuacjach materialnych, pozyskanie węgla i drewna na opał.
Koło występowało o nadanie odznaczeń za udział w wojnie, w ruchu oporu i działalności społecznej na rzecz związku. Koło w roku 1970 otrzymało sztandar ufundowany ze składek własnych i pomocy Urzędu MiG, wykonany w pracowni hafciarskiej w Jarosławiu. Sztandar ten został przekazany na przechowanie do Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim, dnia 14 października 2013 roku.
W skutek zmian organizacyjnych w Polsce w roku 1990, związek zmienił swoją nazwę na Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRPiBWP). W działalności związku praktycznie nic się nie zmieniło, jedynie zmiany druków, legitymacji i pieczątek. Zaszła jednak konieczność wykonania sztandaru z nową nazwą związku. Wspólnymi siłami Urzędu Gminy, składek członkowskich i darowizn poszczególnych członków, zlecono wykonanie sztandaru artystce hafciarce Irysie Jabłońskiej z Krakowa. Wykonany sztandar został uroczyście przekazany Zarządowi koła w dniu 3 maja 1999 roku, akt nadania został podpisany przez Burmistrza miasta Marka Chmiela i Prezesa Zarządu Wojewódzkiego w Rzeszowie płk Juliana Węgrzyna. Aktualnie sztandar ten, został przekazany na przechowanie do Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim dnia 26 czerwca 2013 roku.
Koło Miejsko-Gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Radomyślu działało jeszcze nie oficjalnie do roku 2017, jego prezesem od chwili powstania był ppor. Jan Pinkowicz z małą przerwą w czasie jego choroby. Wówczas stanowisko prezesa pełnił Marian Posłuszny ze Zgórska.
Decyzją Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego koło ZKPR i BWP w Radomyślu Wielkim powinno przestać działać w roku 2014.