DĄBIE gm. Radomyśl Wielki
DĄBIE wioska w gminie Radomyśl Wielki, powiecie mieleckim, województwie podkarpackim, wcześniej administracyjnie w pilzneńskim, krakowskim a w latach 1975 – 1998 tarnowskim. Zajmuje obszar 1 242,70 ha z przysiółkami Zagrody, Podlesie, Pod Borem i Granica, liczy ok. 950 mieszkańców, położona jest przy trasie Radomyśl – Dębica nad Potokiem Zgórskim w południowej części gminy.
Dąbie od prawie dwóch wieków było związane z Zasowem i należało do klucza wiewióreckiego, którego właścicielem był Jan Tarnowski. Pierwsze informacje o osadzie „Dambie” (przypuszczalnie nazwa pochodzi od przewagi dębów porastających tamte tereny), pojawiają się w czasie, co początki Radomyśla w rejestrze poborowych z roku 1581. Chociaż mogło to nastąpić wcześniej w 1560 roku, kiedy będąc w Wiewiórce zlecił Jerzemu Siemieńskiemu osadzenie na surowym korzeniu Jastrząbki, przypuszczalnie w tym czasie założył Dąbie, Dąbrówkę, Czarną i Żarówkę.
Po Janie Tarnowskim właścicielu dużych dóbr i Tarnowa, człowieku bardzo wpływowym, wykształconym i zarządzającym olbrzymim majątkiem, dobra wiewióreckie i Dąbie przejmują Ostrogscy, Zasławscy, później przechodzą w dzierżawę Kazimierzowi Kucharskiemu. Z biegiem czasu Dąbie znajdują się w kluczu zasowskim, w międzyczasie posiadały wielu właścicieli, kończąc na Łubieńskich, którzy byli właścicielami od roku 1879 do zakończenia II wojny światowej i upaństwowieniu dużych majątków ziemskich. W tym czasie Dąbie były włączone w skład powiatu sądowego w Zasowie i powiatu skarbowego w Pilznie. Po przeniesieniu Sądu do Radomyśla, Dąbie znajdowało się w powiecie sądowym pilzneńskim do zakończenia I wojny światowej i odzyskania niepodległości.
W Dąbiu funkcjonowała jednoklasowa szkoła powszechna, natomiast poczta, telegraf, sąd do roku 1878 i kościół parafialny funkcjonowały w Zasowie.
Wybuch I wojny światowej pozostawił duże ślady w wiosce, były silne boje pomiędzy trzema zaborcami, o czym świadczy pozostający do dnia dzisiejszego cmentarz gdzie leżą żołnierze głównie niemieccy i rosyjscy.
W czasie trwania walk w 1939 roku Dąbie znalazło się w powiecie dębickim, po wyzwoleniu wróciło do powiatu mieleckiego i od czasu reformy administracyjnej znalazło się w gminie Radomyśl Wielki.
W roku 1959 oddano do użytku nowy budynek szkoły zniszczonej wskutek działań wojennych, dalsze powiększanie budynku rozpoczęto w 1993, a zakończono i oddano do użytku 1998. W 2008 utworzono w bibliotece nowoczesne Centrum Informacji Medialnej, powstała pracownia komputerowa rozbudowana o nowy dodatkowy sprzęt komputerowy.
We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna z Remizą wybudowaną w 1993 roku, która czynnie udziela się w różnych akcjach społeczno – kulturalnych na terenie miejscowości i gminy, istnieje Klub Sportowy LKS „Orzeł” Dąbie ze stadionem sportowym. Wieś jest dobrze wyposażona w infrastrukturę techniczną obejmującą sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazownicze, energetyczne i telefoniczne.
Prężnie działa Stowarzyszenie „Razem dla gminy Radomyśl Wielki” i duży zakład produkujący rowery F.H.U.P. Trans-Rower Roman Tylec. Wieś jest reprezentowana przez Sołtysa i Radę Sołecką oraz ma swojego przedstawiciela w Radzie Miejskiej w Radomyślu Wielkim.
Dotychczas radnymi byli: Kazimierz Błach (1990-1994), Roman Czuchra (1990-1998), Jan Kolbusz (1994-1998, zrezygnował z pełnienia funkcji na korzyść Stanisława Wilka), Teresa Jołda (1998-2002), Robert Wilk (2002-2006), Andrzej Błach (2006-2014), Dorota Golec (2014- ).
Funkcję sołtysa pełnili: Kazimierz Błach (1990-2003), Andrzej Błach (2003-2007), Krzysztof Mazur obecnie (2007- ).