DEPTUŁA Leszek Roman
DEPTUŁA Leszek Roman urodzony 25 lutego 1953 roku w Żaganiu woj. lubuskie, syn Rocha i Marii z domu Koral. Do Mielca przyjechał, jako 3-letni chłopiec, tutaj chodził do szkoły, ukończył Liceum Ogólnokształcące im St. Konarskiego w roku 1973, studia wyższe odbył na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. W 1978 r. podjął pracę, jako lekarz weterynarii w gminie Wadowice Górne, tam też prowadził prywatną praktykę.
Dał się poznać, jako działacz samorządowy w swojej branży. Przez dwie kadencje w latach 1991 do 1999, pełnił funkcję prezesa Okręgowego Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego Małopolskiej Izby Lekarsko–Weterynaryjnej z siedzibą w Tarnowie, a następnie został zastępcą przewodniczącego Krajowego Sądu Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W latach 70-ch wstąpił do PSL gdzie był czynnym działaczem ludowym. W latach 1990-1999 przez 2 kadencje pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Tarnowie. Po reformie administracyjnej i utworzeniu powiatów w 1999 r. wybrany został prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Mielcu, a następnie wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL województwa podkarpackiego. Brał czynny udział w spotkaniach, zjazdach i kongresach PSL, a także, jako społecznik działał w różnych organizacjach.
W roku 2002 został wybrany radnym do Sejmiku Województwa Podkarpackiego, a następnie został wybrany na urząd marszałka województwa podkarpackiego na kadencję 2002-2006. W 2006 r. został ponownie wybrany radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego na kadencję 2006-2010, ale równocześnie z zakończeniem kadencji 2002-2006 przestał pełnić funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Po wygraniu konkursu w 2007 r. pracował na stanowisku dyrektora Wydziału Rozwoju, Pozyskiwania Środków oraz Promocji Starostwa Powiatowego w Mielcu. W wyborach do parlamentu w 2007 r. został wybrany posłem na Sejm RP.
Był człowiekiem otwartym, łatwo dostępnym, był częstym gościem na wszystkich większych uroczystościach organizowanych w naszej gminie, można się było zwrócić do niego w każdej sprawie i chętnie służył pomocą. Był znanym i szanowanym człowiekiem. Za swoją pracę został odznaczony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką Meritus za zasługi dla Samorządu Lekarsko-Weterynaryjnego, Srebrną i Złotą Odznaką AZS, Honorową Odznaką Akademii Rolniczej w Lublinie i Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Zginął tragicznie w katastrofie samolotu rządowego w dniu 10 kwietnia 2010 roku wiozącego delegację na uroczystości w Katyniu z okazji 70-tej rocznicy zbrodni NKWD na oficerach polskich Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu, żegnany przez wielkie tłumy mieszkańców powiatu i miasta Mielca, a także liczne grono przyjaciół.
Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Gruzińskim Orderem Honoru za starania wprowadzenia Gruzji do struktur UE i NATO. Miasto Mielec uhonorowało jego nazwiskiem nazwę pierwszego ronda przy wjeździe do Mielca od strony Tarnowa.