CMENTARZ parafialny w Zdziarcu z częścią zabytkową
CMENTARZ parafialny w Zdziarcu z częścią zabytkową, gm. Radomyśl Wielki. Położony jest na wschód od kościoła parafialnego w odległości 300 m, po jego wschodniej stronie. Jego najstarsza część z I połowy XIX w. usytuowana jest w zachodniej części cmentarza, mieści się w kwadracie w środku, którego znajduje się kaplica cmentarna. Ta część wpisana jest w Rejestr zabytków nieruchomych Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu pod nr. rejestru A-408 z dnia 26.02.2010.
Do kaplicy cmentarnej prowadzi poprzeczna alejka od bramy wejściowej, przy której po obu stronach w sposób czytelny są rozmieszczone groby. Do czasów współczesnych zachowało się kilka interesujących nagrobków z II połowy XIX i początku XX wieku, będącymi godnych uwagi ze względów artystycznych, wykonanych przez warsztaty kamieniarskie z Krakowa, Tarnowa i Przemyśla oraz historycznych z powodu pochowanych tam osób, wśród których są właściciele okolicznych majątków. Do nich należą:
- Nagrobek śp. Jana i Tekli Kadulskich, ówczesnych właścicieli miejscowości Żarówka należącej do parafii w Zdziarcu. Wykonany z piaskowca, niegdyś w formie krzyża wspartego na cokole, obecnie niestety brak krzyża. Na stronie frontowej osadzona jest tablica inskrypcyjna, a nad nią putto aniołka w formie odlewu ze sztucznego kamienia;
- Nagrobek śp. Teofili i Marcina Trybulców, pochodzący z końca XIX w. Wykonany z czarnego marmuru w formie krzyża na cokole. Od frontu na cokole umieszczona jest inskrypcja o treści: TEOFILA TRYBULCOWA / * 9/4 1838 + 5/12 1888 r. / MARCIN TRYBULEC / * 24/10 1830 + 23/9 1895 r. / STANISŁAWA BRZĘKOWSKA / * 27/2 1887 + 31/7 1888 r. Na niższym cokole PROSZĄ / O ZDROWAŚ MARYA. Zwieńczeniem nagrobka jest prosty krzyż na podstawie. Nagrobek jest otoczony kutym, stalowym ogrodzeniem i wykonany został w zakładzie kamieniarskim Ferdynanda Majerskiego w Przemyślu, o czy świadczy napis na dole cokołu.
- Nagrobek śp. Anieli z Rozkosznych Zabierzowskiej zm. 1865 r., wykonany z piaskowca w formie krzyża umieszczonego na prostopadłościennym cokole z zaostrzonym profilowym gzymsikiem. Na frontowej ścianie umieszczono płytę z jasnego marmuru z inskrypcją: D.O.M. / ś.p. Amelia z Rozkosznych / ZABIERZOWSKA / Obywatelka w Żarówce / d. 1.Lipca 1865 zmarła w 55 roku / życia. W żalu pozostały mąż / po 33 latach pożycia z najlepszą / żoną dzieci i wnuki jej duszę / polecają modłom do Boga. Nad płytą umieszczono herb rodziny „Ostoja”, całość zwieńczona kamiennym, profilowanym krzyżem z trójdzielnie zakończonymi ramionami. Cała kwatera ogrodzona jest niskim metalowym ogrodzeniem z giętych elementów wspartych na kamiennych słupkach. Narożne wyższe słupki zakończono daszkami.
- Nagrobek śp. Stanisława Frankowicza z miejscowości Żarówka zm. 1887 r. wykonany w formie kamiennego cokołu na dwustopniowej podstawie. Cokół zwieńczony jest żeliwnym krzyżem, bogato zdobionym oplatającym go motywem roślinnym. U jego podstawy znajdują się dwa aniołki trzymające niewielką tablicę inskrypcyjną. Cokół w formie dwustopniowego prostopadłościanu, od góry tworzy podstawę krzyża. Na frontowej ścianie wyższego bloku znajduje się tablica inskrypcyjna z wykutym napisem: D.O.M. / Ś. P. / STANISŁAW / FRANKOWICZ / z ŻARÓWKI / 1813 – 1887 / SPOKÓJ JEGO DUSZY
- Nagrobek śp. Włodzimierza Ostoi Zabierzowskiego (właściwe nazwisko) 1891 r. właściciela dóbr i jego syna Stanisława zm. 1905 r. Wykonany w kształcie równi pochyłej, granitowa płyta nagrobna z granitową inskrypcją, umieszczona na kamiennej, piaskowej podstawie. Treść inskrypcji: Ś. P. / WŁODZIMIERZ OSTOJA / ZABIERZEWSKI / WŁAŚCICIEL DÓBR / * 24/2 1848 + 25/8 1891. / I SYN / STANISŁAW / *12/9 1882 + 25/6 1905 / POKÓJ IM DUSZOM Płyta wezgłowia lekko uniesiona, wzniesienie płyty podkreślają ozdobne podwójne zwoje w kamiennej podstawie woluty. U wezgłowia stoi metalowy czarny krzyż wykonany z rur zaślepionych i obwiedziony drutem na całej długości (postawiony prawdopodobnie w okresie późniejszym). Za krzyżem stoi nagrobek z rozbitą do połowy płytą inskrypcyjną z możliwym do odczytania nazwiskiem ZABIERZEWSK… (patrz następna pozycja). Cała kwatera ogrodzona była ozdobnym metalowym ogrodzeniem (podobnie jak dla Anieli Zabierzowskiej) wspartym na kamiennych słupkach, obecnie pozostały tylko słupki.
- Nagrobek śp. Zabierzewskiej, wykonany z piaskowca i utrzymany w stylu neogotyckim, zaprojektowany w formie obelisku na prostopadłym cokole, umieszczonym na kamiennej podstawie. Kamienny obelisk zakończony jest u góry ostrym łukiem. Od frontu umieszczona jest tablica inskrypcyjna z jasnego marmuru, uszkodzona w górnej połowie. Powyżej tablicy umieszczona jest płaskorzeźba aniołka. Nagrobek został wykonany w warsztacie kamieniarskim Fabiana Hochstima w Krakowie.
- Nagrobek śp. Wojciecha Giży zm. 1902 r. Wykonany z piaskowca w formie krzyża na cokole w postaci płyty. Na frontowej ścianie umieszczona jest płyta inskrypcyjna otoczona szerokim frezem o treści: TU SPOCZYWA Ś.P. / WOJCIECH / GIŻA / UR. 12/6 1857 / UM. 19/8 1902 / DROGIEMU / OJCU DZIECI. Takim samym frezem otoczone zostały blendy występujące na bocznych ściankach cokołu. Nagrobek zakończony jest kamiennym krzyżem z wizerunkiem Chrystusa.
- Nagrobek śp. Wojciecha Cygana z Żarówki zm. 1903 r. To krzyż kuty z detalami żeliwnymi w formie motywu roślinnego wsparty na kamiennym, dwustopniowym cokole z tablicą inskrypcyjną w górnej jego części. Nagrobek został wykonany w warsztacie kamieniarskim Pawła Musiała w Tarnowie,
- Nagrobek śp. Jana Stopy zm. 1904 r. Wykonany z piaskowca, niegdyś w formie krzyża na cokole, obecnie brak krzyża. Od strony frontowej umieszczona jest inskrypcja. Cokół zwieńczony jest czterospadowym daszkiem wspartym na profilowym gzymsie. Nagrobek został wykonany w warsztacie kamieniarskim Pawła Musiała w Tarnowie.
- Nagrobek Wojciecha Kurasia zm. 1905 r. Wykonany w stylu neogotyckim, w formie krzyża na cokole na podstawie płytowej. Na frontowej ścianie została wykuta w kamieniu inskrypcja otoczona frezowanym obramowaniem i zamknięta maswerkiem. Zwieńczeniem nagrobka jest kamienny krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Nagrobek został wykonany w warsztacie kamieniarskim Piotra Celestyna Kulki w Tarnowie.
- Nagrobek śp. Jana Tarki zm. 1905 r. wykonany z piaskowca w formie nagrobnej położonej na dwu-stopniowej prostokątnej podstawie. Na płycie jest umieszczona współczesna tablica inskrypcyjna z napisem: JAN TARKA / PRZEŻYŁ LAT 72 / zm. 6. IX. 1905 r. / PROSI O MODLITWĘ. Nad tablicą położony jest granitowy krzyż. Na kamiennej podstawie umieszczony jest metalowy płotek wykonany z złącznych giętych elementów. Nagrobek ten, jest położony poza wyznaczoną granicą najstarszej części cmentarza.
- Nagrobek Magdaleny z Kogutów Bednarzowej z miejscowości Żarówka zm. 1910 r. Wykonany z jasnego granitu w formie krzyża wspartego na cokole, usytuowanego na podwójnej podstawie. Na czołowej ścianie nagrobka znajduje się tablica inspiracyjna zamknięta formą podwójnej arkady o treści: D.O.M. / Ś. P. / MAGDALENA z KOGUTÓW / BEDNARZOWA / z ŻARÓWKI / przeżyła lat 72. + 1910. / PROSI O ZDROWAŚ MARYO!. Zwieńczenie cokołu pozostaje wykończone po bokach trójkątnymi naczółkami, a w części środkowej przechodzi w podstawę krzyża z wizerunkiem Chrystusa. Krawędzie granitowego krzyża sfrezowano, a ramiona zostały ścięte i tworzą formę delikatnych ostrosłupów.
- Nagrobek śp. Marii Chmielowej zm. 1930 r. wdowy po Kasprze z Niechobrza, matki dwóch księży w tym Jana miejscowego proboszcza. Wykonany z piaskowca, kiedyś prawdopodobnie w formie krzyża na cokole, obecnie krzyża brak. Cokół w formie neogotyckiej kapliczki z tablicą inskrypcyjną. Nad tablicą umieszczono medalion kamienny z wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej. Zwieńczeniem cokołu jest dwu-spadzisty daszek z delikatnym kilkustopniowym gzymsem. Nagrobek został wykonany w warsztacie kamieniarskim Pawła Musiała w Tarnowie.