OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Podborzu
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Podborzu, gm. Radomyśl Wielki. Pierwsze próby powołania Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej zostały podjęte na początku XX w. W 1902 roku grupa ośmiu założycieli z wójtem Janem Sierosławskim wystąpiła do c.k. Namiestnictwa we Lwowie o zgodę na zawiązanie stowarzyszenia.
Jak wynika z dokumentów jednostka już posiadała podstawowy sprzęt w tym i mundury, działała do wybuchu I wojny światowej, podczas wojny na skutek dużych strat ludzkich i zaraz po, nie ma informacji o działalności jednostki, reaktywowano ją dopiero w roku 1931 za staraniem Piotra Zaskalskiego, Jana Michonia i Józefa Żali. Wielkim sprawdzianem straży była akcja pomocy ratowania ludzi i ich dobytku podczas wielkiej powodzi w roku 1934.
Podczas II wojny światowej działalność straży została mocno ograniczona, sprowadzała się do wykonywania poleceń okupanta w zakresie pełnienia warty i innych obowiązków. Podczas dużej akcji odwetowej w 1943 r. za ukrywanie żydów spalono 23 gospodarstwa, a strażakom nie pozwolono gasić ognia.
Kolejną próbę reaktywowania straży podjęto w roku 1951, sprzęt strażacki zgromadzono w niewielkim budynku murowanym, a działalność ograniczała się do gaszenia niewielkich pożarów. Prawdziwy renesans odrodzenia jednostki nastąpił w roku 1999, odmłodzono zarząd, zakupiono lekki samochód pożarniczy Renault Trafic i rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej. W 2007 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej remizy i poświęcenia sztandaru jednostce. Od tego czasu jednostka bierze udział w większych akcjach gaśniczych i ratunkowych w powiecie mieleckim i swojej gminie (2001, 2009 i 2010). Startuje również w zawodach pożarniczo-sportowych zajmując czołowe miejsca. Bierze udział we wszystkich uroczystościach lokalnych, kościelnych a także państwowych na terenie gminy.
Funkcję prezesa zarządu na przestrzeni ostatnich lat pełnili: Jan Sierosławski (1902-?), Józef Żala, Antoni Litwin, Stanisław Giera (1968-?), Emil Zaskalski (?-2001), Roman Dereń (2001-2006), Kazimierz Dudek (2006-nadal).
Funkcję komendanta – naczelnika: Stanisław Kilian (1991-2006), Ryszard Żala (2006-nadal). Stan ilościowy 35 czynnych druhów i 6 honorowych: Stanisław Gera, Tadeusz Michoń, Michał Wrzesień, Stefan Kulig, Emil Zaskalski i Stanisław Kilian.