SNUZIK Aleksandra
SNUZIK Aleksandra urodzona 20 czerwca 2000 roku w Tarnowie, córka Piotra i Agnieszki z domu Grzych. Szkołę Podstawową im. gen. Władysława Sikorskiego oraz I kl. Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II kończy w Radomyślu Wielkim. II i III kl. gimnazjum kończy w Niepublicznym Gimnazjum w Mielcu, dodatkowo w tym czasie uczęszcza na zajęcia z biologii, chemii, jęz. angielskiego i polskiego do I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu, pełniąc funkcję asystenta nauczyciela biologii w swoim Niepublicznym Gimnazjum. Od września 2016 do marca 2017 uczęszcza do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, realizując indywidualny tok nauczania z biologii a później z chemii. W tym roku szkolnym zostaje stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W związku z dynamicznym rozwojem badań zostaje stypendystką Akademeia High School w Warszawie i od marca do września 2017, realizuje program matury brytyjskiej A-levels na kierunkach matematyka, fizyka, biologia, chemia i jęz. polski z językiem wykładowym angielskim. W listopadzie 2017 roku postanowiła realizować program polskiej matury w ramach nauczania domowego uczęszczając do II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu, oraz przygotować się do Scholastic Aptitude Test (SAT) tj. matury amerykańskiej zdawanej w 2018 roku.
W tym czasie uzyskała szereg tytułów laureata w konkursach szkolnych i kuratoryjnych z biologii, chemii i jęz. polskiego, pełniąc również funkcje społeczne: Posła na Sejm Dzieci i Młodzieży w 2015 roku, Radnej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu (sekretarz Rady), kadencji 2015 – 2017 i referenta podczas Forum Młodych Liderów 2018.
Mimo młodego wieku ma na swoim koncie szereg osiągnięć naukowych prowadząc badania przy współpracy z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie uczęszczała na wykłady z protozoologii praktycznej. Za opis porażenia pierwotniaka Paramecium caudatum (pantofelka ogoniastego), została zarekomendowana przez PAN do European Union Contest for Young Scientist, wygrywając nagrodę specjalną.
Prowadzi badania nad zwalczaniem endopasożytów człowieka syntetycznie otrzymywanymi fitoncydami, które mają na celu zwalczanie nieuleczalnej choroby człowieka – włośnicy. Badania prowadzi w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbyła staż badawczo-naukowy. Przy badaniach współpracuje z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kolejnym jej zainteresowaniem jest problem zwalczania malarii odpornej na leki. Dzięki zajęciom w Institute of Oxford University postanowiła sprawdzić wpływ syntetyzowanego przez nią związku na Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowy) wywołujący najostrzejszą odmianę malarii. Aby prowadzić badania naukowe wyjechała do Ghany, gdzie pracując z osobami chorymi na trąd, udowodniła, że badany związek nie pozwala przenikać pasożytom do erytrocytów i cykl życiowy czynnika powodującego malarię zostaje przerwany, co daje szansę na szybkie i tanie wyleczenie. W Ghanie pracowała, jako wolontariusz w szpitalu na oddziale pediatrycznym oraz szpitalnym laboratorium. Prowadziła zajęcia z dziećmi nt. kultury i jęz. polskiego.
W lipcu 2017 roku reprezentowała Polskę i była prelegentem podczas London International Youth Science Forum, w którym brało udział 460 uczestników z 67 krajów. Podczas pobytu w Anglii gościła w Jenner Institute of Oxford University, gdzie odbywała konsultacje oraz szkolenie w laboratorium.
Dalszą edukację chce kontynuować w Stanach Zjednoczonych na jednym z uniwersytetów należących do Ivy League (Liga Bluszczowa) w kierunku biotechnologicznym oraz ekonomicznym, medycyną regeneracyjną oraz przeszczepem organów sztucznych.
Mimo młodego wieku posiada już szereg nagród i osiągnięć m.in.: European Union Contest for Young Scientist – nagroda specjalna, Explory – finalistka, nagroda specjalna, Młody Wynalazca – nagroda specjalna, Genus Olympiad (USA) – pierwsza w historii nominacja Polski do finału, Invention and Innovation Show INTARG – wystawca i wyróżnienie, Google Sciance Fair – reprezentant Polski, Sciance Bazaar (UK) – 1 miejsce, FameLab LIYSF (UK) – laureat i finalistka plebiscytu „Nieprzeciętni – 2018” organizowanego przez Polskie Radio.
Jako radomyślanie jesteśmy dumni z naszej rodaczki, będziemy śledzić jej karierę zawodową, życząc jej sukcesów łącznie z nagrodą Nobla, o czym Państwo niezwłocznie powiadomimy.