„BAJ” Zespół tańca i ruchu
„BAJ” Zespół tańca i ruchu, powstał w roku 1986 przy Szkole Podstawowej w Podborzu gm. Radomyśl Wielki, dzięki staraniom młodej i energicznej nauczycielki Bożeny Rajskiej, która chciała w młodzieży rozwinąć zmysł poczucia piękna i samodzielności.
Do zespołu zgłosiło się 30 uczniów, wspólnie z nauczycielką przygotowano scenariusze, choreografię i motywy muzyczne. Pierwsze występy odbywały się z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Kobiet, Dnia Matki itp. Na tym nie poprzestano, rozpoczęto próby do prawdziwego przedstawienia teatralnego pt. ”Baśń o strasznym smoku”, dzieciom bardzo się to spodobało, włączyli swoich rodziców w szycie kostiumów i przygotowania dekoracji, co prowadzącej Bożenie Rajskiej sprawiało wielką satysfakcję. Sztuka została wystawiona podczas V Wojewódzkiego Przeglądu teatrów Szkolnych i Młodzieżowych „Maska 1988” w Tarnowie., a zespół został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym za krzewienie kultury teatralnej. Rozwijając dalsze zdolności u dzieci prowadząca zdecydowała się na inne formy artystyczne związane z piosenką i ruchem. Rozpoczęto próby do widowisk „Zabawy dziecięce” i „Tu się wszystko zdarzyć może”, nawiązano współpracę i uzyskano pomoc od Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Radomyślu Wielkim, nagrania w Radiu Rzeszów i sponsorów. Komisja Wojewódzka w Tarnowie doceniła trud i poziom reprezentowany przez zespół „Baj” i zakwalifikowała go w latach 1989 i 1990 do udziału w Ogólnopolskim Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. To był już wielki sukces dzieci z małej miejscowości gdzieś tam z podkarpacia do udziału w ogólnopolskiej imprezie. To był dalszy bodziec do prób, które odbywał się przez cały rok nieraz do późnych godzin wieczornych. Tym razem postawiono na taniec i muzykę nawiązując do problemów bardziej współczesnych. Opracowano widowisko „Strach” oparte na motywach ekologicznych. Cała szkoła i rodzice włączyli się w szycie kostiumów i wykonanie rekwizytów. Próby i nagrania muzyczne odbywały się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i znowu trud opłacił się. Zespół został zakwalifikowany do udziału w festiwalu i reprezentował województwo tarnowskie na XII Ogólnopolskim Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.
Widowisko odniosło wielki sukces, zdobyło I miejsce i uzyskało prestiżową nagrodę „Złoty Aplauz”, najwyższe wyróżnienie festiwalu. Po konkursie, jako laureat, zespół wystąpił w koncercie galowym w amfiteatrze konińskim, transmitowanym przez Telewizję. W wrześniu 1991 roku TVP w I programie pokazała cały koncert. W tym też roku zespół zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych w Dębicy. Zespół Baj uczestniczył w imprezach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie, Dębicy, Pińczowie, a także w Radomyślu Wielkim w ramach organizowanych różnych imprez np. Panorama Kultury, Dożynki Gminne itp.
Sukcesy były wynikiem zaangażowania i wielkiego talentu organizacyjnego jego twórcy Bożeny Rajskiej, której pomagał mąż Jerzy Rajski przygotowując oprawę muzyczną i Krystyna Lewińska zajmująca się choreografią. Należy jeszcze wymienić rodziny którzy jako sponsorzy wspierali działalność zespołu: Wysoccy, Kozakowie i Gakanowie.
Zespół zakończył swoją działalność w roku 1993-94, gdy odeszła ze szkoły ze względy na zmianę miejsca zamieszkania twórczyni, animatorka i mózg zespołu Bożena Rajska.