MAŁOPOLSKI, PODKARPACKI KONKURS WIEŃCA DOŻYNKOWEGO w Radomyślu Wielkim
MAŁOPOLSKI, PODKARPACKI KONKURS WIEŃCA DOŻYNKOWEGO w Radomyślu Wielkim.
I Małopolski konkurs wieńca dożynkowego po raz pierwszy został zorganizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji gm. Radomyśl Wieki wspólnie z Tarnowską Agencją Rozwoju Regionalnego z udziałem władz Gminy. Odbył się 20 września 1996 roku, zgromadził 50 wieńców dożynkowych z 8 województw południowej Polski. Jury konkursowe postanowiło przyznać 10 równorzędnych nagród głównych następującym wieńcom: z Partyni, Kowalowej, Żabna, Rzepiennika Suchego, Siedleczan, Wysokiej Łańcuckiej, Rzeczycy Ziemiańskiej, Cichawy, Szczytnika i Kamionki oraz 11 wyróżnień. Konkurs okazał się bardzo udaną międzywojewódzką imprezą folklorystyczną, więc postanowiono kontynuować ją w następnych latach.
II Małopolski konkurs wieńca odbył się 14 września 1997 roku, uczestniczyło w nim 37 grup wieńcowych z południowej Polski. Komisja podzieliła wieńce na dwie kategorie: wieńce tradycyjne i wieńce współczesne. W I-szej kategorii zwyciężyły wieńce z Wysokiej woj. rzeszowskie, Rzepiennika Suchego i Kowalowa z woj. tarnowskiego oraz Karniowa woj. krakowskie. W II-giej kategorii zwyciężyły wieńce z Świerzowej Polski woj. krośnieńskie, Janowiec i Pień z gm. Radomyśl, Biskupice Radłowskie, Rzepiennik Biskupi i Zalipie z woj. tarnowskiego.
III Małopolski konkurs odbył się 20 września 1998 r., wzięły w nim udział 42 wieńce z południowej Polski. Komisja podzieliła wieńce na dwie kategorie jak w roku poprzednim na wieńce tradycyjne i współczesne. W I-szej kategorii zwyciężyła grupa wieńcowa z Janowca gm. Radomyśl, a w II-giej wieńce z Baranowa Sandomierskiego i Kowalowa z woj. tarnowskiego.
W tym czasie z dniem 1 stycznia 1999 r. nastąpiły zmiany organizacyjne i terytorialne na naszym terenie, utworzono 16 województw, Radomyśl po 24 latach powrócił do woj. rzeszowskiego zmienionego na podkarpackie i powiatu mieleckiego. Następny konkurs zachował swoją numerację, ale już zmienił nazwę i był adresowany do gmin województwa podkarpackiego.
IV Podkarpacki konkurs wieńca dożynkowego, odbył się dnia 12 września 1999 roku, wzięły w nim udział 44 wieńce z podziałem tematycznym jak poprzednio. W kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyły grupy z Wysokiej Łańcuckiej i Podborza gm. Radomyśl, w kategorii wieńca współczesnego grupa z Mazur pow. kolbuszowski.
V Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 3 września 2000 roku, uczestniczyło w nim udział 37 wieńców w tym 6 z gminy Radomyśl. Rozszerzono podział na trzy kategorie tematyczne: wieniec tradycyjny, religijny i dowolny (inne formy). W I-szej grupie zwyciężyła grupa z Giedlarowej gm. Leżajsk, w II-giej grupa OSP Brzeżanki gm. Strzyżów i III-ciej grupa z Podborza gm. Radomyśl;
VI Podkarpacki konkurs odbył się 9 września 2001, startowały w nim jak poprzednio 37 wieńców. W I-szej kategorii przyznano dwie równorzędne nagrody dla grupy Mazury gm. Raniżów i Wysokiej gm. Łańcut. W następnej kategorii przyznano odpowiednio trzy nagrody dla Podborza gm. Radomyśl, Pawłosiowa gm. Jarosław i Kliszowa gm. Gawłuszowice i w ostatniej kategorii zwyciężyła Partynia gm. Radomyśl Wielki;
VII Podkarpacki konkurs odbył się 1 września 2002, wzięła w nim udział rekordowa ilość wieńców – 43, z 11 powiatów woj. podkarpackiego. W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano nagrodę główną grupie z Mazur gm. Raniżów. W kategorii wieńca religijnego zwyciężyła grupa z Wysowej gm. Łańcut, a w kategorii inne formy zwyciężył wieniec z Podborza, gm. Radomyśl Wielki.
VIII Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 7 września 2003 roku z udziałem 47 wieńców z podziałem w kategoriach jak poprzednio. Zwyciężyli: wieniec tradycyjny grupa z Grodziska gm. Strzyżów, religijny – Godowa gm. Strzyżów, inne formy – Sieniawa gm. Rymanów;
IX Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 5 września 2004, w którym uczestniczyły 52 delegacje z wieńcami. Zwyciężyli: wieniec tradycyjny Giedlarowa gm. Leżajsk, religijny – Partynia gm. Radomyśl i inne formy – Wólka Grodziska gm. Grodzisko Dolne;
X Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 4 września 2005 roku z udziałem 75 delegacji, z czego wynika, że konkurs cieszył się coraz większym powodzeniem. Wieniec tradycyjny – Mazury gm. Raniżów i Giedlarowa gm. Leżajsk, religijny – Janowiec gm. Radomyśl Wielki i inne formy – Zdziarzec gm. Radomyśl W.;
XI Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 3 września 2006 roku, udział w nim wzięło 75 wieńców jak w roku poprzednim. Wieniec tradycyjny – Janowiec gm. Radomyśl, religijny – Rudna Wielka gm. Świlcza, inne formy – KGW Dobrzechów gm. Strzyżów;
XII Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 2 września 2007 roku, przyjechało delegacje przywiozły 59 wieńców z 10 powiatów woj. podkarpackiego. Zwycięscy: wieniec tradycyjny – Kliszów gm. Gawłuszowice, religijny – Sieraków gm. Harasiuki i inne formy – Zgórsko gm. Radomyśl W.
XIII Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 7 września 2008 roku, udział wzięło 70 delegacji z całego Podkarpacia. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężyła Żarówka gm. Radomyśl, religijny – Partynia gm. Radomyśl i inne formy – Zgórsko gm. Radomyśl.
XIV Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 6 września 2009 roku. Udział wzięła rekordowa ilość wieńców – 90 szt. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężył Zdziarzec gm. Radomyśl, religijny – Partynia gm. Radomyśl, inne formy – Niebylec gm. II nagroda (I nie przyznano).
XV Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 5 września 2010 roku, z powodu złych warunków odbył się tym razem na płycie Rynku, nie odbył się natomiast korowód dożynkowy, spowodowane to było ciągłym deszczem, który padał podczas konkursu. Ten rok był nieudany dla rolników ciągłe opady i występujące powodzie były klęską dla niektórych rejonów. Mimo tego komisja oceniła przedstawione 81 wieńców i przyznała nagrody: wieniec tradycyjny – Zdziarzec gm. Radomyśl, religijny – KGW z Partyni i inne formy – Mazury gm. Raniżów.
XVI Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 4 września 2011 roku, przyjechało na konkurs 80 grup wieńcowych z całego Podkarpacia. Wg opinii komisji wieńce są coraz piękniejsze, pomysłowo i artystycznie wykonane. Po długich debatach przyznano nagrody dla grup: wieniec tradycyjny – Stobierna gm. Trzebowisko, religijny – Turbia w gm. Zaleszany i inne formy – Dąbrówka Osuchowska gm. Czermin.
XVII Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 2 września 2012 roku, konkurs zgromadził 63 wieńce, w kategorii tradycyjny i religijny zgłoszono po 25 wieńców, a w innych formach 13 wieńców. Jury przyznało w I-szej kategorii zwycięstwo OSP Dobrzechów gm. Strzyżów, wieniec religijny – Dulcza Mała gm. Radomyśl i inne formy – Wólka Turebska gm. Zaleszany.
XVIII Podkarpacki konkurs wieńca odbył się 7 września 2014 roku. Po rocznej przerwie powrócił Podkarpacki konkurs wieńca do Radomyśla. W ubiegłym roku zbiegł się w czasie z XIII Dożynkami Województwa Podkarpackiego oraz Diecezji Tarnowskiej odbywającymi się w Mielcu. W tym roku zgłosiło się 54 wieńce z podziałem tradycyjne – 16, religijne – 25 i inne formy – 13. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężył Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej gm. Grodzisko Dolne, religijny – Janowiec gm. Radomyśl i inne formy – Zgórsko gm. Radomyśl.
Niestety, okazało się, że był to już ostatni Podkarpacki konkurs wieńca dożynkowego w Radomyślu Wielkim. Choć impreza była bardzo udana, ściągała do miasta najpiękniejsze wieńce Podkarpacia i tysiące mieszkańców, grupy chętnie przyjeżdżały, organizator fundował nagrody pieniężne i poczęstunek, ale przy braku wsparcia z zewnątrz, z powiatu i województwa gmina nie wytrzymywała rosnących kosztów.
Do swojego Archiwum Cyfrowego stowarzyszenie „Nasze Miasto Radomyśl Wielki” od 2010 wykonało tysiące zdjęć wieńców oraz wydawało pocztówki z najpiękniejszymi wieńcami Podkarpacia i to jest jedyna trwała pamiątka po pięknych arcydziełach sztuki ludowej prezentowanych w Radomyślu, niestety fizycznie już zniszczonych i zjedzonych najczęściej przez myszy.
Czy konkurs wróci.? Być może znajdą się sponsorzy i pieniądze na dofinansowanie tak cennej i pożytecznej dla naszej historii i tradycji ludowej wsi polskiej.