KOŚCIÓŁ p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulczy Małej
KOŚCIÓŁ p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulczy Małej, dekanat radomyski, gm. Radomyśl Wielki. Do początku lat 80-tych mieszkańcy Dulczy uczęszczali do kościoła parafialnego w Radomyślu, gdy stworzyły się warunki umożliwiające budowę kaplicy katechetycznej, mieszkańcy Dulczy wykorzystali tą szansę, inicjatywę poparł i wyraził zgodę ówczesny prałat ks. Kazimierz Zając. Dzięki jego staraniom uzyskano zezwolenie na budowę. Alfred Lasek podarował parcelę pod przyszłą kaplicę, projekt architektoniczny świątyni wykonali inż. arch. Józef Argasiński i inż. arch. Olgierd Wójcik z Tarnowa. Projekt okazał się jednym z najlepszych a przyszły kościół jednym z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych kościołów na terenie gminy. Projekt konstrukcyjno-roboczy wykonał dr inż. Radomir Sąsiadek z Krakowa, nadzór budowlany pełnił inspektor inż. Eugeniusz Jędrychowski, a prace budowlane prowadził majster Wojciech Krużel, obydwaj z Mielca.
Kamień węgielny na fundamentach przyszłego kościoła poświęcił ks. bp Józef Gucwa w dniu 14 lipca 1985 roku, a parafię eryguje arcybiskup ks. Jerzy Ablewicz w dniu 3 maja 1989 roku. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Stanisław Posłuszny, mający doświadczenie w budowie kościołów w Rydzowie i Boreczkach. Równocześnie z budową kościoła postępuje budowa plebani, dzwonnicy i wytyczanie cmentarza. W roku 1991 zostają odlane w odlewni Felczyńskich w Przemyślu trzy dzwony, największy środkowy nazwany został „Maria Wniebowzięta”, fundatorami tego dzwonu byli Aniela i Franciszek Skrzyniarz z Kanady, pozostałe dwa dzwony „Św. Józef” i „Św. Jan Chrzciciel” sponsorowali parafianie. Niedaleko od kościoła znalazł miejsce cmentarz parafialny na działce ofiarowanej przez Janinę Siembab. W roku 2004 w kościele odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą inicjatorowi budowy kościoła ks. Kazimierzowi Zającowi o treści: ” Ks. prałat Kazimierz Zając, Proboszcz Parafii w Radomyślu Wielkim, Żołnierz Armii Krajowej, Więzień kilku obozów koncentracyjnych, Inicjator budowy Kościoła w Dulczy Małej, Wierny Syn Ojczyzny, Gorliwy Duszpasterz, Duchowy Opiekun „Solidarności”. W X Rocznicę Śmierci Wdzięczni Proboszcz i Parafianie Dulczy Małej oraz Radomyska „Solidarność”. W roku 2014 z okazji Misji świętych postawiono krzyż misyjny po lewej stronie od wejścia. Krzyż wykonany z drewna, ramiona i góra okuta blachą, osadzony w metalowych uchwytach zamocowanych w cementowej podstawie. Z frontu umieszczono metalową tabliczkę z napisem: MISJE / ŚWIĘTE / 16-23 XI 2014 r.
Aktualnie zakończono prace przy świątyni, położono kostkę brukową na główne schody do kościoła, plebanii i wokół niej oraz założono metalowe barierki przy wszystkich schodach.
Po ks. Stanisławie Posłusznym (1989-1997) kolejnymi kapłanami w kościele byli: ks. Henryk Bober (1997-1999), ks. Jan Ćwik (1999-2005), ks. Józef Bania (2005-2012), ks. Janusz Ul (2012-2014), ks. Krzysztof Tworzydło (2014-2020) i aktualnie od sierpnia 2020 roku posługę kapłańską sprawuje ks. Adam Jelito.