ZIOBROŃ Andrzej Marian
ZIOBROŃ Andrzej Marian, urodzony 20 marca 1943 r. w Radomyślu Wielkim, syn Wojciecha i Marii z Wolińskich. Absolwent Technikum Mechanicznego w Mielcu, które ukończył maturą i dyplomem technika-mechanika w roku 1962. W latach szkolnych był harcerzem w „XII Męskiej Drużynie Harcerskiej im Dywizjonu 303” i zajmował się modelarstwem lotniczym. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w Biurze konstrukcyjnym mieleckiej WSK, później przekształconym w Zakład Doświadczalny, a następnie w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, przeszedł wszystkie szczeble stanowisk od młodszego referenta, konstruktora do kierownika Działu Opisów i Eksploatacji. W roku 1970 ukończył studia na Politechnice Krakowskiej Wydz. Zaoczny w Mielcu, z tytułem inżyniera-mechanika. Uzyskał uprawnienia tłumacza tekstów technicznych jęz. rosyjskiego i uprawnienia Rzeczoznawcy Zespołu w specjalności sprzęt lotniczy i szybowcowy. Ukończył szereg kursów specjalistycznych w tym szkolenie lotnicze w całym zakresie do ciężaru płatowca 5700 kg. Prowadził szkolenia i kursy dla mechaników lotniczych krajowych i zagranicznych, między innymi szkolenie pilotów i mechaników radzieckich na samolocie M-15 we Lwowie.
Za jego staraniem trafił do Radomyśla w roku 1972 unikatowy samolot M-2, mieleckiej konstrukcji, jeden z dwóch zachowanych wówczas egzemplarzy. W 1998 r. został przekształcony w Pomnik pilotów polskich walczących na Zachodzie, później uzupełniony jego propozycjami o lotniczą szachownicę w 2014 i orłem wzbijającym się do lotu w 2018 z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości
Był aktywnym członkiem wielu organizacji społecznych: SIMP, Polskiego Towarzystwa Archeologiczno-Numizmatycznego, Polskiego Związku Filatelistów, Związku Harcerstwa Polskiego, Fabrycznego Klubu Sportowego „Stal Mielec”, Aeroklubu Mieleckiego, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Radomyskiej, a ostatnio Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od września 2023 r. jest członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
W 1994 został wybrany radnym Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, lecz przed upływem kadencji rezygnuje z tych funkcji z uwagi na wyjazd do USA w 1995 roku.
Tam wspólnie z synem zakładają i prowadzą firmę, jednocześnie pracuje społecznie w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Przy Instytucie założył Polonijny Klub Kolekcjonerów, zrzeszający miłośników pamiątek i militariów polskich z trzech stanów, organizował spotkania, wystawy i prelekcje. Aktywnie działał w organizacjach polonijnych i współpracował z różnymi organizacjami na terenie Stanów (Polonus, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, muzea polskie) i Polski,
Po powrocie ze Stanów zajął się pracą społeczną w Radomyślu Wielkim, był jednym z założycieli i od początku pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”, które prowadzi szeroką działalność z młodzieżą i dziećmi np. modelarnia lotnicza, klub szachowy (między innymi zajęcia w Przedszkolu), klub seniora, sport oraz działalność na rzecz seniorów. Założył i prowadzi przy stowarzyszeniu Cyfrowe archiwum historii i kultury miasta i gminy Radomyśl Wielki, naszej „Małej Ojczyzny” zbierając zdjęcia i dokumenty z wszystkich wydarzeniach w gminie, jak również dokumenty związane z historią miasta, przetwarzając je w formę cyfrową. Pisze Encyklopedię Miasta i Gminy Radomyśl Wielki (dostępna na stronie internetowej stowarzyszenia).
Od roku 2009 wydawał karty pocztowe z najpiękniejszymi wieńcami dożynkowymi prezentowanymi na Podkarpackich i Gminnych (Dożynkach) Konkursach Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim. Ponadto wydał tomik poezji „Wiersze radomyskich poetów”, pomógł w wydaniu tomiku „Wiersze życiem pisane” Stanisława Czuchro i „Korzenie rodzinne nigdy nie zamierają” Frank Chmura z USA. Stowarzyszenie, które prowadził wyróżnione zostało statuetką LIDER 2011 przez LGD PROWENT. Od 2011 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Osiedla do ostatnich wyborów w listopadzie 2014, kiedy został wybrany radnym do Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim, w której pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Zrezygnował wówczas z funkcji prezesa stowarzyszenia. W ostatnich wyborach w 2018 do RM nie startował, powrócił do pełnienia funkcji prezesa w stowarzyszeniu. Dalej zajmuje się dokumentowaniem historii miasta i materiałami do encyklopedii.
W 2019 roku podróżując po gminie, odkrył w Dulczy Wielkiej wspaniałe drzewo, wiekową lipę, która zgłoszona przez Nadleśnictwo Mielec do konkursu Drzewo Roku, uzyskała największą liczbę głosów w Polsce i tytuł najpiękniejszego drzewa w Polsce „Drzewo Roku 2020”.
Na początku lat 20-tych zaczęły się tworzyć Otwarte Systemy Archiwizacji tzw. OSA. W marcu roku 2022 zmieniono ich nazwę na „Archiwa Społeczne”. Organizacje mogły założyć swoje archiwa zamieszczając tam dokumenty, zdjęcia czy historie mówioną. Założył i prowadzi takie archiwum, które można odwiedzić wchodząc na portal i wpisując Radomyśl Wielki. Można tam zobaczyć szereg dokumentów dot. historii miasta, gminy, a także piękne wieńce dożynkowe wykonywane na przestrzeni ostatnich lat.
Za swoją pracę zawodową i społeczną wyróżniony szeregiem dyplomów i odznaczeń m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Złotą Odznaką za Zasługi dla Rozwoju Przemysłu Maszynowego (1983), Nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, wpisem do Wojewódzkiej Księgi Zasłużonych w Rzeszowie i medalem (1988), Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Gdańsku (2003), prestiżową nagrodą Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, medalem „Merentibus” (Zasłużony) nr 9 (2005), Tytułem Mister Kreatywności Podkarpacia (2009), nominacjami na „Mielczanina Roku” (2010) i Ogólnopolskiej Nagrody im. Heleny Radlińskiej (2011) oraz zajął III miejsce w konkursie „Wolontariusz Podkarpacia 2012” (2013).
Rada Miejska doceniając jego zasługi na rzecz lokalnego środowiska, odznaczyła go Medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki” 2018. W roku 2019 wraz z żoną otrzymali medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznane przez Prezydenta Polski. W roku 2020 został nominowany do tytułu „Osobowość Roku 2020” przez Kapitułę Redakcji „Gazety Codziennej Nowiny”. Z okazji XXX-lecia Samorządu Terytorialnego 1990-2020 został wyróżniony medalem w uznaniu zasług dla Gminy Radomyśl Wielki. W 2022 roku odznaczony medalem „75 lat Zrzeszenia LZS” przez Starostwo Powiatowe Tarnów.