CZAPIGA Wawrzyniec
CZAPIGA Wawrzyniec urodzony 27 maja 1933 r. w Żarówce, jako syn Jana i Józefy z domu Pulak. Wychował się w rodzinie chłopskiej w niewielkim gospodarstwie rolnym w Żarówce na tzw. „pańskich polach”, Ukończył Szkołę Podstawową w Żarówce, a następnie Technikum Radiotechniczne w Dzierżoniowie które ukończył w 1954 r. Na jego wybór drogi życiowej z pewnością miały wpływ wydarzenia w czasie II Wojny Światowej. Na polach pomiędzy Żarówką a Jastrząbką Starą, w pobliżu jego domu awaryjnie lądowały dwa niemieckie samoloty, transportowiec Ju 352 „Herkules” i myśliwiec Messerschmitt 109E, to spowodowało u małego Wawrzyńca marzenia o lataniu. Po skończeniu technikum wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu którą ukończył w 1959 r.
W tym czasie trwał nabór na szkolenie pilotów na nowoczesnych myśliwcach produkcji radzieckiej MIG-21, por. pilot Wawrzyniec Czapiga jako wyróżniony w pierwszej grupie 15 pilotów w listopadzie 1961 roku, został skierowany na szkolenie do Krasnodaru w ZSRR. Piloci z przyczyn od nich niezależnych wcześniej wrócili do kraju w dniu 24 grudnia 1961 roku, wykonując po ok. 3 godz. lotu. W 1963 roku utworzono specjalny trzyosobowy zespół do lotów i pokazów specjalnych pod dowództwem dowódcy 1 eskadry 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Krzesinach koło Poznania, w którym por. pil. Wawrzyniec Czapiga zajął miejsce po lewej stronie dowódcy. Brał udział w lotach próbnych przechwytujących przeciwnika, jak i w pokazach organizowanych z okazji wizyt ministrów obrony i marszałków Polski i ZSRR.
U szczytu swoich możliwości porucznik Wojska Polskiego, pilot myśliwski I klasy, dobry i lubiany kolega, zginął tragicznie w katastrofie lotniczej nad lotniskiem w dniu 20 listopada 1963 r., podczas lądowania z powrotu z lotu ćwiczebnego przechwytującego na samolocie MIG-21 nr boczny 2016, w wyniku zderzenia z samolotem MIG-21 kpt. Ludwika Podrazy imitującym cel. Kpt. Podraza wylądował bezpiecznie bez większych obrażeń, por. Czapiga zginął na miejscu. Rodzina zmarłego, żona Janina z córką miały wątpliwości co do uzasadnienia oficjalnej wersji wypadku, najprawdopodobniej przyczyną była zła organizacja lotu. Por. Wawrzyniec Czapiga został pochowany na Cmentarzu Komunalnym Poznań – Mirostowo. Warto dodać, że z rocznika promocyjnego por. Czapigi w katastrofach lotniczych zginęło 17 jego kolegów.