Curyłło Jan ks. ps. „Bolesław”
Curyłło Jan, urodzony 17 lipca 1896 r. w Woli Radłowskiej pow. Brzesko, syn Jana i Anny z domu Nasiatka. Do szkoły powszechnej uczęszczał w miejscu urodzenia a później w Radłowie. Następnie do Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, zdając egzamin dojrzałości w 1917 r. Studia teologiczne ukończył na Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w 1921 r. i przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach: Słopnicach Królewskich (1921-1922), Wojniczu (1922-1925), Zawadzie k/ Dębicy (1925-1926) w Olszynach, później w Słupicach pow. Gorlice gdzie był administratorem (1926), Jodłowej (1926-1929) i Radomyślu Wielkim w latach 1929-1930. Od października 1931 r. pełnił obowiązki proboszcza w Krzyżu k/ Tarnowa gdzie wybudował nową plebanię. W tym czasie w Radomyślu umiera ks. Antoni Łukasiński i na prośbę parafian u bp. tarnowskiego, ks. Jan Curyłło powraca do Radomyśla i obejmuje probostwo od 21 października 1931 r. w parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. W okresie kryzysu gospodarczego w latach 30-tych, wiele i w różnych formach pomagał ludziom biednym i potrzebującym, a także wspierał różne formy działalności społecznej. Był założycielem Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, które w 1934 r. zmieniło nazwę na Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, należy nadmienić że działały wówczas dwa stowarzyszenia, młodzieży męskiej i żeńskiej, istniało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i Związek Strzelecki, tym organizacjom poświęcał szczególnie wiele czasu. Po wkroczeniu Niemców w 1939 r. został uwięziony, lecz po kilku godzinach i przesłuchaniu został zwolniony. W czasie okupacji hitlerowskiej, od lutego 1940 r. włączył się w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej, był kapelanem placówki w Radomyślu Wielkim a następnie kapelanem Obwodu ZWZ AK Mielec. Przed nim składali przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie żołnierze AK i BCh. Przyjął pseudonim „Bolesław”. Pomieszczenia plebanii udostępniał dla potrzeb kontaktowych oraz przechowywania osób poszukiwanych przez władze okupacyjne. Przez pewien czas ukrywał się tu, kpt. Antoni Józef Kogut ps. „Mścisław”, późniejszy komendant Obwodu Mieleckiego AK. Znaleźli tu schronienie również żydzi, których ks. Curyłło ukrywał jako robotników rolnych. W 1941 r. Gestapo wpada na trop organizacji, następują liczne aresztowania, również i jemu składają wizytę zamierzając go aresztować, jednak pomimo otoczonej plebani zdołał uciec i ukrywał się do końca okupacji niemieckiej. Po odejściu frontu na zachód w styczniu 1945 r. powrócił do Radomyśla Wielkiego i zajął się odbudową zniszczonego kościoła i plebanii. Opiekował się również wszystkimi kaplicami i kapliczkami na terenie parafii, przeprowadził remont kaplicy cmentarnej oraz kościółka Przemienienia Pańskiego na ówczesnej Wólce Plebańskiej. Dnia 13 lutego 1945 r. powierzono mu funkcję wicedziekana, a w 1946 r. – dziekana dekanatu radomyskiego.
Włączył się czynnie w działalność społeczną na rzecz miasta. W pierwszych wyborach do Rad Narodowych 26 czerwca 1945 r. powierzono mu funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, funkcję tą pełnił do listopada 1946 roku.
Wśród nielicznych dokumentów zachował się jeden, mianujący ks. „Bolesława” na stopień kapitana, a za ofiarną pracę duszpasterską na rzecz partyzantów otrzymał Krzyż Zasługi oraz odznaczenia kościelne, m.in. odznaczony EC (Expositorum Canonicale – odznaczenie przyznawane księżom diecezjalnym dające odznaczonemu kapłanowi tytuł kanonika) i RM (Rokieta i Mantolet – rodzaj stroju, przyznany przywilej będący oznaką władzy). Zmarł 13 lutego 1969 r., spoczywa na cmentarzu parafialnym w Radomyślu Wielkim.