RYBA Eugeniusz
RYBA Eugeniusz urodzony 6 czerwca 1964 r. w Radomyślu Wielkim, syn Władysława i Anny z domu Ptak. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej i Radomyślu, ukończył szkołę średnią w Radomyślu, w 1985 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Łodzi a następnie w Olsztynie.
W 1987 roku podjął pracę w Gminnej Spółdzielni „SCh” w Radomyślu Wielkim na stanowisku Organizator obsługi rolnictwa, a następnie Instruktor ds. kontraktacji i magazynier. W roku 1989 przejmuje po rodzicach 8 hektarowe gospodarstwo rolne specjalizując się w uprawie warzyw pod folią i hodowlą gęsi. Będąc człowiekiem bardzo aktywnym gospodarczo i społecznie, w 1992 roku założył działalność gospodarczą, sprzedaż artykułów spożywczych i przemysłowych w Dulczy Małej, którą prowadzi do chwili obecnej. Już od 17 roku życia angażował się w działalność społeczną wstępując do Ochotniczej Straży Pożarnej i Ludowego Zespołu Sportowego w Dulczy Małej. W klubie sportowym pełnił funkcje wiceprezesa oraz członka Zarządu Gminnego Zrzeszenia LZS w Radomyślu Wielkim.
W 1993 roku objął funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Dulczy Małej. W tym czasie w jednostce następują pozytywne zmiany będące przykładem dla innych, dlatego też w 1995 roku został wybrany na prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Radomyślu Wielkim. W tym samym roku został powołany w skład Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Tarnowie. Po reformie administracyjnej kraju w 1998 roku zostają powołane zarządy oddziałów powiatowych i tym samym podczas pierwszego zjazdu powiatowego w 1999 roku w Przecławiu został członkiem Zarządu Oddziału Powiatowego w Mielcu. Kolejny zjazd odbył się w 2001 roku w Czerminie, gdzie został wybrany na członka Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego. Następny zjazd delegatów odbył się w 2006 roku w Wadowicach Górnych. Podczas zjazdu został wybrany na I wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego, a także na członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, pracując w komisji ds. kultury i młodzieży.
Po upływie 5-letniej kadencji zjazd delegatów organizowany był w 2011 roku w Radomyślu Wielkim gdzie ponownie obejmuje tę samą funkcję na kolejną 5-letnią kadencję. Pod jego kierownictwem jednostki OSP w gminie Radomyśl Wielki wykazują się prężną działalnością. Pozyskały 21 samochodów pożarniczych w tym 9 nowych, ufundowano 7 sztandarów, zakupiono 14 nowych motopomp.
Jego działalność nie ograniczała się tylko do straży pożarnych, jest założycielem strażackiego chóru „Fayer-Ton” w Dulczy Małej, którego jest aktywnym członkiem od 23 lat.
W roku 2002 zaangażował się w działalność samorządową, zostaje wybrany Radnym Powiatu Mieleckiego i jednocześnie członkiem Zarządu Powiatu Mieleckiego. Funkcję tą pełnił do roku 2014, w tym roku ponownie zostaje wybrany do Rady Powiatu Mieleckiego podejmując pracę w Komisji Rolnictwa Leśnictwa i Rozwoju Gospodarczego, a jednocześnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej i Bezpieczeństwa. W okresie działalności samorządowej pełnił również funkcje:
– członka Rady Społecznej Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego,
– członka Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych,
– jest delegatem Lokalnej Grupy Działania „PROWENT”,
– pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w miedzy gminnym związku zaopatrzenia w wodę gmin Radomyśl Wielki i Wadowice Górne.
W latach, kiedy sprawował funkcję radnego i członka zarządu powiatu mieleckiego przebudowano i wyremontowano w gminie ponad 70 km dróg powiatowych, zbudowano ponad 20 km nowych chodników, wybudowano dwa obiekty mostowe i salę gimnastyczną przy Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim.
Nadal aktywnie działa w organizacjach społecznych na rzecz gminy, miasta, swojej wioski, podniesienia jej wyglądu estetycznego, rozbudowy i dobra jej mieszkańców.
Za swoją ponad 30-letnią pracę społeczną został odznaczony: Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Srebrnym (1998), Złotym Krzyżem Zasługi (2010) nadanym przez prezydenta RP i medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki” (2017).