ŻÓŁKOWSKA Teresa
ŻÓŁKOWSKA Teresa (z domu Gruszczyńska), urodzona 20 września 1932 roku w Radomyślu Wielkim, córka Mieczysława i Stefanii z domu Wendeker, szanowanej i zasłużonej rodziny Gruszczyńskich w mieście. Szkołę powszechną kończy w Radomyślu, następnie uczęszcza do Gimnazjum i Liceum im. St. Konarskiego w Mielcu otrzymując tzw. małą maturą w 1948 r., świadectwo dojrzałości szkoły ogólnokształcącej o profilu matematyczno-fizycznym uzyskuje w 1950 roku. Następnie kończy roczną Szkołę Laborantów Chemicznych w Gliwicach w 1951 r. Rozpoczyna studia wyższe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wydz. Nauk Humanistycznych uzyskując stopień magistra w 1956 r. Dalej kształci się na kursach z zakresu dokumentacji i informacji naukowo-technicznej w Warszawie 1956r., na Wszechzwiązkowym Instytucie Naukowej i Technicznej Informacji Akademii Nauk w Moskwie w 1970 r., kończy kursy z zakresu informatyki 1976 r., programowania w języku Basic 1977 r., oraz kilkustopniowe kursy języka rosyjskiego.
Pracę zawodową rozpoczyna w 1956 roku w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach w Branżowym Ośrodku Informacji Naukowo-Technicznej na stanowiskach dokumentalista i kierownik sekcji. Bierze czynny udział w przeglądzie Zakładowych Ośrodków Informacji Technicznej całego przemysłu metali nieżelaznych, naradach i szkoleniach. Od 1973 r. pracuje w Międzynarodowym Systemie Informacji w dziedzinie Metalurgii Metali Nieżelaznych krajów RWPG i Jugosławii. Pełni funkcję sekretarza redakcji Biuletynu Informacyjnego Instytutu Metali Nieżelaznych do początku lat 90-tych. W międzyczasie wychodzi za mąż, za Jerzego Wita, absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, mają syna Piotra. W 1991 roku po 35 latach pracy zawodowej przechodzi na emeryturę. Piotr, technik-chemik, zainteresowania to elektronika i komputery, współudziałowiec hurtowni importowanych artykułów elektronicznych. Mieszka z rodziną pod Gliwicami.
Teresa jest autorką szeregu opracowań w literaturze krajowej (Biuletyn Informacyjny Instytutu Metali Nieżelaznych) i zagranicznej z zakresu dokumentacji i informacji naukowo-technicznej.
Za swoją pracę została wyróżniona szeregiem dyplomów i odznaczeń: Brązowy Krzyż Zasługi (1979), Podziękowanie za wzorową pracę (1980), Dyplom 25 lat RWPG w dziedzinie badań metali nieżelaznych Budapeszt (1981), Dyplom za 25, 30 i 35 lat pracy zawodowej, Zasłużony Pracownik Instytutu Metali Nieżelaznych (1983), Odznaką „Zasłużony Pracownik Informacji Naukowo-Technicznej (1983), Dyplom Uznania od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego (1983), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Złota Odznaka Zasłużony w Rozwoju dla Województwa Katowickiego (1984) i Wpisem do Księgi 40-lecia Gliwic (1985).
Chociaż mieszka w Gliwicach jest sympatyczką rodzinnego miasteczka z lat dzieciństwa, młodości i przyjaźni szkolnych