ĆWIK Genowefa
ĆWIK Genowefa z domu Kilian, urodzona 22 lipca 1931 roku w Pniu, gm. Radomyśl Wielki, córka Jana i Karoliny. Jej lata dziecięce przypadły na okres wojny, ukończyła zaledwie kilka klas szkoły powszechnej w Pniu. Bardzo mile wspomina nauczyciela o nazwisku Wrona, którego pewnego dnia zabrali Niemcy i już więcej nie wrócił. W domu było bardzo ciężko, 6-ciorga rodzeństwa i rodzice, Genowefa była najstarsza i na nią spadał obowiązek gotowania i przyrządzania potraw, ojciec wyrabiał płótno a matka pracowała w dworze w Przybyszu przy kopaniu ziemniaków. Mając 12-13 lat rozpoczęła pracę w dworze, początkowo razem z matką przy kopaniu ziemniaków, a później w ogrodzie przy uprawie warzyw razem z rówieśniczką gdzie praca już była lżejsza. Dzierżawca majątku Janusz Skrzypek zdawał sobie sprawę, że to jeszcze dzieci i pozwalał im zabierać warzywa do domu. W grudniu 1942 roku, pewnej zimowej nocy do ich domu zapukał zmarznięty, zapłakany żydowski chłopiec, nazywał się Israel Klein, miał 16 lat. Matka przyjęła go pod swój dach, wyprała ubranie, w którym roiło się od wesz, uszyto mu drugie na zmianę, wymyto i doprowadzono do normalnego stanu. Przebywał w ich mieszkaniu kilka miesięcy, pomagał ojcu i w gospodarstwie, latem mieszkał w domu, zimą w stajni ze względu na bezpieczeństwo, bo do ojca przychodzili ludzie i trzeba było się ukrywać. Później poszedł do lasu w rejon Dulczy Małej, ale też często przychodził do nich po żywność lub zostawiano mu ją w umówionym miejscu pod betonowym mostkiem. Klein przeżył wojnę, udał się do brata w Mielcu, później w Rzeszowie spotkał oficera rosyjskiego też żyda, za jego namową wstąpił do wojska, doszedł z frontem do Wrocławia, skąd na rowerze udał się do Czech, później przez Niemcy, Francję, Egipt dotarł do Izraela.
Po wojnie w 1955 roku Genowefa Kilian wychodzi za mąż, za Józefa Ćwika i zamieszkują w Dąbrówce Wisłockiej w rodzinnym domu Józefa. Mają czwórkę dzieci, dwóch synów i dwie córki.
Po latach Israel Klein nawiązuje kontakt z swoimi wybawcami, odwiedził Polskę i panią Genowefę.
Za udzieloną pomoc jemu przez rodziców z narażeniem swojego życia, córka Genowefa Ćwik została odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, wręczonym przez Konsula Izraela w Polsce w dniu 2 marca 2004 roku w Tarnowie z udziałem burmistrza miasta Józefa Rybińskiego.
Zmarła 22 stycznia 2016 roku, pochowana została na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce Wisłockiej.