MEDAL „SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”

MEDAL „SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA” jest to najwyższe odznaczenie cywilne ustanowione decyzją Knesetu w 1963 roku, nadawane nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem (Yad Yashem) na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie. Głównym zadaniem Jad Waszem jest ocalenie od zapomnienia ludzi, którzy nieśli pomoc Żydom z narażeniem własnego życia z Holokaustu podczas II wojny światowej.
Nagrodę stanowi medal z napisem pochodzącym z Talmudu, „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, imieniem i nazwiskiem odznaczonego oraz dyplom. Dawniej poza medalem i dyplomem Sprawiedliwym przysługiwało także prawo do posadzenia własnego drzewka w parku otaczającym siedzibę Instytutu, jednak z czasem z powodu braku miejsca zwyczaj ten zaniechano. Natomiast poza medalem, dyplomem honorowym istnieje przywilej wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem.
Uprawnieni do składania wniosków o przyznanie tytułu są sami uratowani albo ich bliscy. Odznaczenia są nadawane w trakcie podniosłej ceremonii w Izraelu lub w kraju zamieszkania odznaczanej osoby, gdzie działają dyplomatyczne przedstawicielstwa Izraela.
W naszej gminie tym medalem zostało wyróżnionych kilka osób: Maria i Stanisław Pachoł – Żarówka, małżeństwo Bronisława i Władysław Kryczka, córka z mężem Józefa Cichoń (Kryczka) i Jan Cichoń – Żarówka, Karolina i Jan Kilian oraz córka Genowefa Ćwik (Kilian) – Pień i Florian Szczurek – Janowiec.
Polacy są najliczniejszą grupą w świecie wyróżnionym tym medalem, na ogólną ilość 27 363 osób, Polacy stanowią 6 992 (stan na styczeń 2019).